Buitenmensen Helmpoters Foto: J. P. van Immer zeel. Frans Beekman Helmpoters werken - veelal in de herfst - op afgelegen plaatsten waar een fotograaf niet zo maar langs komt. Afbeeldingen van dit typische buitenwerk zijn altijd zeldzaam. Helmpoters zijn er al eeuwen, maar hoe ze te werk gaan, zien we voor het eerst op deze oude opname. De afgebeelde foto kom je vaker tegen in boe ken over de Schouwse kust met de aanduiding 'in de duinen'. Zijn dat de duinen voor de Burgh enWestlandpolderbij Westenschouwen? De do- maniale duinen? Het antwoord volgt vanzelf wanneer je nagaat waar de foto's worden be waard. namelijk in het archief van het voormalige waterschap Schouwen. Dit waterschap had geen zeggenschap op het overgrote deel van de dui nen, die immers onder het Rijk vielen. De enige duinen die het waterschap Schouwen beheerde, lagen aan de noordkust tussen Renesse en Scha- rendijke en daar voor de Zoeten Haard werd de foto gemaakt. Fotograaf P.C. van Immerzeel uit Zierikzee is omstreeks 1914 op pad om de werk zaamheden op de gevoelige plaat vast te leggen. Hij maakt er een tiental opnamen. Het kustvak Noorderstrand naast het Brou- wershavense Gat was smal en kwetsbaar. Op het natte strand plaatste men daarom dwars op de kustlijn houten palenrijen en stenen strandhoof- den om de stromingen weg te houden. Op het droge strand werd er van alles aan gedaan om zand in te vangen en zo het duin te verbreden en op te hogen. Op de foto kijken we van de zeereep naar het strand. Dwars op het duin plaatsten de kanton- niers eerst om de tien meter rijshouten schermen in een ondiepe sleuf die werd vastgetrapt. De wil gentenen staken een meter boven het zand en zaten een halve meter in de grond. Halverwege die tien meter kwamen lagere en dunnere scher- 60

Sterna | 2009 | | pagina 30