Landschap 19 toen De duinzoom op Schouwen Gezicht op Renesse vanaf het Stoofwekken. Rechts de bebossing rond Slot Moermond. Foto J. F.J. van den Berge (1966 Frans Beekman Op het lang geïsoleerd gebleven eiland Schouwen-Duiveland is op veel plaatsen het oorspronkelijk duinreliëf bewaard gebleven. De lage en hobbelige binnenduinen, die vrijwel overal elders in Nederland werden afgegraven en ingericht met huizen en wegen, zijn op de Kop van Schouwen nog aanwezig. De geleidelijke overgang van de binnenduinen naar de polder - de duinzoom - is het onderwerp van deze bijdrage. De betekenis van de fotograaf Jaap van den Berge uit Haamstede voor de kennis van het landschappelijk verleden komt ook aan de orde. /<^BEW. EXJ>\ Iedereen heeft wel eens het kaartje gezien van Nederland zonder dijken dat als gevolg daarvan zou onderlopen tot de lijn Bergen op Zoom - Breda - Amersfoort - Zwolle - Groningen. Daar ligt de hoogtelijn van 1 meter plus NAP. Deze hoogtelijn bevindt zich uiteraard eveneens aan de binnenkant van de duinen, die ook hoog genoeg liggen bij stormvloed. Iedere landbouwer in de duinzoom kan nog precies aanwijzen hoe ver het zeewater in 1953 op zijn land is gekomen. Het is begrijpelijk dat de oude verbindingsweg tussen de duindorpen nog wat hoger ligt. De Hogeweg van Westenschouwen naar Burgh en de Hogezoom van Haamstede naar Renesse hebben een correc te naam,ze liggen op ongeveer 2 meter plus NAP. Vandaar gaat het land langzaam naar de laaggele gen polder op 0,5 meter min NAP. Aan het lage eindvande afhelling liggen de Lageweg en de La- gezoom. Tussen de Hogezoom en de Lagezoom daalt over een afstand van 500 meter het land 2,5 meter en dat voel je (het is een helling van 0,5 De ontginning van de schorren tot polder in de Middeleeuwen gebeurde vanuit de in cultuur ge brachte binnenduinen. De naam Hogezoom is wel enigszins verwar rend, omdat 'zoom' immers meer op een strook 33

Sterna | 2009 | | pagina 3