kend. Verwarring met twee daarop gelijkende soorten uit dit geslacht ligt bij jonge exemplaren op de loer. Jaap heeft verderop langs de sloot nog intensief gezocht, echter zonder nieuwe ontdek kingen. Ik ging alvast verder over de stadwal, die daar snel overgaat in de havendijk. Aan de rechterzijde eindigt de stadswal namelijk in een schans. Polder Even noordelijk van de schans ben ik de polder ingegaan om in de sloot langs de schans te kijken. Het was een sloot met een plaatselijk onderbro ken rietkraag. Op zo1 n open stuk kon ik makkelij k een bodemmonster nemen met een keukenzeef. Dat leverde meteen een paar opgezwollen drijf- horens op. Er waren geen jenkins' waterhorens op te vissen,dus he t water kan er flink brak zijn. Later heeft Jaap nog in de aansluitende sloot langs de havendijk gekeken, wat een zelfde resultaat ople verde. De kwaliteit van het slootwater wordt be paald door zoute kwel onderdoor de havendijk en de zeedijk. Let wel, de haven staat nu in open ver binding met het zoute Grevelingenmeer. We vroegen ons af of de keersluis in de haven, aange legd in 1957, nog enig nut heeft met een afgedam de Grevelingen. Op de smalle grasstrook tussen deze sloot en de schans hebben we nog naar landslakjes gezocht. Ook hier kwamen weer lege huisjes van de be haarde slak boven de zode en een enkel levend Ammonshorentje. De Behaarde slakken waren vaak gekraakt; het was niet duidelijk of dit het ge volg is van beheerswerk of dat de muizen zich hier tegenaan bemoeid hebben. Oeverzone Bij de zeedijk gekomen herkenden we een zandhoek met wat opgestoven zand en een voor liggende plaat. Het zand is hier misschien ooit voor een recreatiestrandje opgespoten. De dyna miek was na de afdamming natuurlijk volledig verdwenen, met als resultaat een dichte begroei ing. Op het 'duintje' was middelhoog struweel met onder andere duindoorn en braam te vinden. Dit struweel was ook op de steenglooiing van de dijk ontwikkeld, waarvan ik me aanvullend een oude, gekantelde boswilg kan herinneren. Er groeide veel ander houtig gewas, met soorten die me niet meer goed zijn bijgebleven (vlier, mei doorn, eik?). De permanent drooggevallen plaat is nu een ligweide met platgetreden, begraasd en/of gemaaid gras. Alleen langs het havendam metje was nog hoog. maar haast verdroogd gras te vinden. In dit milieu waren misschien Grasslak, Kartuizerslak en Duinslak te verwachten,die ech ter geheel ontbraken. Op de rand van gras en stru weel werden wat lege huisjes gevonden van reeds bekende soorten: Bruine blinkslak en Behaarde slak. Jaap keerde een kei waarop een agaathoren zat. Het huisje was te slank voor een Glanzende agaathoren, maar er kon niet duidelijk een keuze gemaakt worden voor een Middelste of Slanke agaathoren. In zo'n geval is het vinden van een rijke populatie handig om zekerheid te krijgen. We hadden het hier.in deze door recreatie versle ten natuur, snel gezien en gingen terug over de ha vendijk. En verder... Voorbij de keersluis zijn we nog even bij het water gaan kijken. In het kristalheldere water zagen we Japanse oesters en zeeanemonen. Prachtig! Gek dat ik aan een aquarium moest den ken, terwijl de vrije natuur zich hier zo prominent manifesteerde. In de brandnetelruigte tegen de sluis kon nog een leeg huis van een Gewone tuins- lak opgeraapt worden. Ook nieuw waren drie Ge ribde jachthorenslakjes,beschermd door gras, zit tend op de zijkant van een stenen dijktrap. Daar zatookeen levende Behaarde slak Voorbij ons startpunt bij het molentje zijn we in en langs de stadsgracht gaan kijken. Het water van de gracht bleek niet te bemonsteren omdat we niet bij de zachte waterbodem konden komen. Langs de oever lagen keien, wat het bemonsteren met een keukenzeef tot een onbenullige hande ling maakte. Voor voetgangers was er een brug over de gracht. Aan de overkant heb ik in een drooggevallen sloot nog wat landslakken verza meld. Op de vochtige bodem brachten ze de droge periode door.Talrijk zag ik daar wederom Grote glansslak. Kleine akkerslak en Gevlekte akker slak. Er was aanvulling voor de lijst met een Se- grijnslak en een Zwarte kielnaaktslak. Tot slot Tijden van langdurige droogte geven weinig re sultaat bij slakkeninventarisaties, dat was deze keer wel erg duidelijk. Vooral onder de naaktslak- 76

Sterna | 2009 | | pagina 14