De omgeving van het bolwerk oostelijk van de haven werd op slakken onderzocht. Foto:Kees de Kraker. ken zou daardoor een aantal soorten gemist zijn. Huisjesslakken kunnen minder diep wegduiken, zodat de kans op het vinden van die soorten wat groter blijft. Het verzamelen van een kansrijk strooiselmonster deed zich niet voor, waardoor de kleine soorten niet goed geïnventariseerd zij n. De korte lijst met vijftien soorten geeft om genoemde redenen geen goed beeld van de slakkenfauna. Twee soorten zijn als leeg huisje gevonden en één soort was niet goed op naam te brengen. De her kende soorten zijn haast alle algemeen tot zeer al gemeen voor onze streek. De Opgezwollen brak waterhoren is als enige op de Rode Lijst te vinden (kwetsbaar) en de Zwarte kielnaaktslak is, lande lijk gezien, een zeldzame exoot die formeel nog niet als ingeburgerd wordt beschouwd. Beide zijn in Zeeland allerminst schaars. Gevlekte akkerslak met pissenbed. Foto: Harrv Raad. Soortenlijst mollusken oostzijde Brouwershaven (km-hok53-416);inventarisatie 23-9-2009, SlakkenwerkgroepKNNV-Afd.Bevelanden. levend levend dood dood juv ad juv ad land: huisjesslakken Aegopinellci nitidula Bruine blinkslak 2 Cepaea nemoralis Gewone tuinslak 1 Cochlicopa lubrica Glanzende agaathoren 1 1 Cochlicopa sp. agaathoren 1 Discus rotundatus Boerenknoopje 1 2 2 4 Helix aspersa Segrijnslak 1 Nesovitrea hcimmonis Ammonshoren tje 1 Oxychilus draparnaudi Grote glansslak 4 2 3 4 Trichia hispida Haarslak 1 4 4 Vallonia costata Geribde jachthorenslak 1 2 land: naaktslakken A rion hortensis s. l. Zwarte wegslak s.l. 1 Deroceras laeve Kleine akkerslak 6 Deroceras reticulatum Gevlekte akkerslak 2 4 Milax gagates Zwarte kielnaaktslak 1 waterslakken Ventrosia ventrosa Opgezwollen brakwaterhoren 10 40 77

Sterna | 2009 | | pagina 15