4 - 5 P&. De beschikbaarheid van klei voor nestbouw laat vaak te wensen over, zeker in een droog voorjaar. Een plastic zeil met wat klei er op die zo nu en dan nat gehouden wordt, kan uitkomst bieden. Foto: Gerarcl Janse. op de lijst van huiszwaluwrijkste woonkernen op het eiland-tijdelijk?- overgenomen. Locale toe- en afname moeilijk verklaarbaar Opvallend is dat de meeste afname zich het af gelopenjaar voornamelijk voordeed in de woon kernen en het buitengebied in de Kop van Schou wen, terwijl er in het gebied ten oosten van de Delingsdijk, op enkele uitzonderingen na, veelal sprake was van toename. Ook in 2008 kon, zij het wat minder duidelijk, een dergelijk patroon wor den gezien. Een dergelijke tweedeling.zij het pre cies tegenovergesteld, viel ook al op in 2005.Toen was er vrijwel overal toename op Schouwen en vooral afname op Duiveland. Een duidelijke ver klaringvoor die tweedeling in gebieden met af- en toename kan ik zonder verder onderzoek niet geven. Regen, klei en een goede plek Mogelij ke oorzaken voor toe- of afname van de huiszwaluwpopulatie in twee duidelijk te onder scheiden gebieden hier op het eiland zouden o.a. plaatselijke aanzienlijke verschillen in de hoe veelheid neerslag, de beschikbaarheid van goede nestlocaties en bruikbaar nestmateriaal kunnen zijn. Huiszwaluwen hebben vooral in het begin van de broedperiode behoefte aan vochtige klei voor de bouw van hun nesten. Om deze factor te onderzoeken zou je per woonkern moeten be schikken over een reeks neerslagmetingen van ruim voor en tijdens de broedperiode. Tevens is ook de beschikbaarheid van nestlocaties een fac tor van belang. Steeds vaker worden houten over stekken bij renovatie vervangen door een uitvoe ring inTrespa®. Aan dit product kunnen huiszwa luwen geen nesten vastmaken: het is te glad. Ook worden met enige regelmaat nog steeds nesten af gestoken. Dit gebeurt meestal als er sprake is van overlast, dus poep op de stoep! Of als er noodza kelijk schilderwerk of renovaties aan de nestloca tie moeten plaatsvinden (zie hierboven bij Nieu- werkerk). Insecten Een langere periode met erg nat en koud weer kan zeer nadelig zijn voor het broedsucces van alle broedvogels, zwaluwen in het bijzonder, omdat er dan vrijwel geen insecten vliegen en huiszwaluwen en hunjongen.niet aan voldoende voedsel kunnen komen. Ook plaatselijke ver schillen in de aanwezigheid (onder normale om standigheden) van voldoende vliegende insecten zouden bepalend kunnen zijn. Huiszwaluwen zijn volkomen insectivoor en voeden zichzelf en hun jongen met vliegende insecten die in de lucht ge vangen worden. Het betreft voornamelijk vliegen en muggen (Diptera). Eén huiszwaluw heeft per dag bijna 1000 insecten nodig en in de jongenfase tijdens de broedperiode zelfs een veelvoud daar van. Het zijn daarom bijzonder nuttige dieren. In tegenstelling tot gierzwaluwen hebben huiszwa luwen een beperkt foerageergebied. Gierzwalu wen zijn minder van plaatselijke omstandigheden afhankelijk en vliegen soms vele honderden kilo meters ver om hun voedsel te vangen. Om de voedselsituatie te onderzoeken zou je op gezette tijden per woonkern op een gestandaardiseerde 81

Sterna | 2009 | | pagina 19