geeft regelmatig folders uit met tips voor een huiszwaluw- vriendelijke omgeving en biedt via hun winkel kunstnesten aan en ondersteunt plaatselijke initiatieven om de soort te be schermen. Vanaf eind vorige eeuw loopt bij de Vogel werkgroep Schou- wen-Duiveland het huiszwaluw kunstnestenproject: er werd toen begonnen met het zelf maken van huiszwaluwnesten. Eerst enkele tientallen die vooral op plaatsen werden opge hangen waarvan gedacht werd dat ze voor Huiszwaluwen aan trekkelijk zouden zijn. De bezettingsgraad van deze nesten was echter verwaarloosbaar. Meer succes hadden kunstnesten op plekken waar in het recente verleden al eens zwaluwen had den gebroed en nog beter ging het met kunstnesten die werden opgehangen vlakbij of in nogbestaande kolonies. In de afgelo pen jaren zijn ongeveer 200 kunstnesten gemaakt en gedistri bueerd. De bezettingsgraad is ongeveer 15%. Er is nu maar weinig vraag meer naar kunstnesten omdat ze op de meeste daarvoor geschikte plaatsen inmiddels al opgehangen zijn. Als er weer vraag is zal de Vogelwerkgroep dit winterseizoen nes ten gaan bijmaken. Om op grotere schaal huiszwaluwen aan nestgelegenheid te helpen worden hier en daar in Nederland op geschikte plaatsen zogenaamde huiszwaluwflats geplaatst. Zo'n flat bestaat uit een soort "til" die op een hoge paal staat. De til zelf is een veelhoekig dak met overstekken waaronder kunstnesten zijn bevestigd. Het bestuur van onze vereniging onderzoekt de mogelijkheid om ook op Schouwen-Duiveland één of meer van dergelijke flats te plaatsen. Er is geld beschik baar om dit te realiseren want de vereniging heeft in het verle den enkele donaties ontvangen die speciaal voor huiszwaluw- bescherming bedoeld zijn. Uit dit "potje" worden het kunstnestenproject en ook de jaarlijkse huiszwaluwnieuws- brief al gefinancierd. Enkele geschikte locaties voor een huis- zwaluwflat lijken mij Noordgouwe. Nieuwerkerke, Burghsluis en Koudekerke. Dat zijn allemaal plaatsen waar de populatie maar aan één of enkele objecten nestelt. Juist daar is het risico De plaatsingsmogelijkheden van een der gelijke 'huiszwaluwflat' op Schouwen- Duiveland wordt onderzocht. het grootst dat,in geval van een cala miteit rondom of aan de nestlocaties, de hele populatie in één keer ver dwijnt. Om te voorkomen dat de huiszwaluw helemaal van ons eiland verdwijnt, blijft de Vogelwerkgroep jaarlijkse huiszwaluwinventarisaties doen en het kunstnestenproject blijft op beperktere schaal doorlopen. Ook blijven we ons samen met het bestuur van onze vereniging inspan nen voor het in stand houden van een huiszwaluwvriendelijke omgeving. Hopelijk kunnen we zo nog lang van deze gezellige, sympathieke en nutti ge vogels blijven genieten. Dankwoord Dit artikel had niet geschreven kunnen worden zonder de hulp van de volgende personen: Imke en Sofie van den Ende, Jos van Felius, Ga- briëlle Gaiser, Vincent Krans, Theo de Kuiper. Judith Mellenberg, Wil lem Post, Hennie Ravensteijn.Ted Sluijter. Leo Tromper, Annelies in 't Veld en Mario de Vlieger. Zij hebben heel veel werk gedaan door te inven tariseren en mee te doen bij het maken van kunstnesten. Allen dank voor jullie inspanningen! Literatuur Van Dijk, A.Boele, A. e.a.2009. Broed- vogels in Nederland. SOVON monito- ringsrapport 2009/01 Van den Ende, G.EC. 2004. Huiszwaluw- telling 2004. Sterna 49 Nr.3. Van den Ende, G.F.C. 2005. Huiszwaluw- tellingen op Schouwen-Duiveland 1993- 2005.Zêêlieven21 Jubileumnummer2005. Everaers, J. 2008. Zwaluwnestperikelen. Sterna 53 Nr. 2. Lack,D. 1956. Swifts in a tower. Methuen, London. Newton, 1.2008.The Migration Ecology of Birds. Academic Press, Oxford. Speek,B.J. en Speek, G. 1984.Thieme's Vo geltrekatlas. Thieme, Zutphen. LWVT/SOVON. 2002. Vogeltrek over Ne derland 1976-1993. Schuyt Co, Haarlem. 83

Sterna | 2009 | | pagina 21