Boekbespreking 80x zo mooi - Chiel Jacobusse De foto toont zeven of acht koeien die als een machine over de binnenzijde van een vrij steile dijk het gras korthouden. De eenvoudig geklede, en mij verder onbekende, koeienwachter staat op de uitkijk. Het betonnen muurtje op de dijk én de betonnen trap leiden tot de conclusie dat de koei enwachter met z'n beesten is gefotografeerd bij Scharendijke. De hoge dijk langs de Grevelingen, die Schouwen moest beschermen tegen de storm- golven uit het noorden, werd in 1916 voorzien van zogenoemde Muraltmuurtjes als dijkverhoging; in 1921 volgde deLangendijk.Bij Scharendijke is nog steeds een viertal betonnen trappen tegen de dijk, nu met een houten leuning. Langs de Lan- gendijk zijn geen betonnen trappen en het gaat dus vermoedelijk om de Grevelingendijk achter het genoemde dorp. Het is aannemelijk dat de foto in de jaren twintig van de vorige eeuw is ge nomen. De koeien wachters moeten buiten veel planten en vogels hebben gezien, maar daarvan hielden zij helaas geen aantekeningen bij. Zelf lees ik de stukjes van Chiel Jacobusse in de krant altijd graag. Chiel is werkzaam bij het Zeeuws Landschap en kan onderhoudend vertellen, nooit saai of langdradig. Tachtig van zijn artikelen in de Provinciale Zeeuwse Cou rant (PZC) zijn met wat aanvullingen en heel veel fraaie foto's (ook allemaal door hem gemaakt) nu tot een Zeeuws natuurjournaal gebundeld. Daarin gaat het over allerlei vogels, dieren, planten.paddenstoelen. natuurbe heer, verrassende ontmoetingen en ecologische over peinzingen. Je kunt ook genieten van natuur zonder al die namen en soorten te kennen, dan vormt het landschap meer een decor. Je raakt er echter veel intensiever bij betrokken wanneer je de planten, de dieren en al die andere organis men wat beter kent, ze bestudeert, hun verspreiding, ge drag, onderlinge relaties en wisselwerking leert begrij pen. Daarvoor ben je bij Chiel Jacobusse aan het goede adres. Je steekt van zijn stukjes altijd wat op. Het Zeeuw se karakter van dit natuurjournaal schuilt met name in de soortkeuze, beschreven situaties en de biotopen die zoal ter sprake komen. Omdat het boek uit allemaal korte verhalen bestaat, is het makkelijk voor momenten dat je even wat tijd over hebt. Wanneer je die tijd gebruikt om een stukje uit dit boek te lezen, is het zeker geen 'verloren tijd'. CdK Chiel Jacobusse - 80x zo mooi A4-formaat, gebonden, hard kartonnenomslag, 192 blz.full color, prijs:€24,50 ISBN 978-94-90592-01-1 Het boek is verkrijgbaar in de museumwinkel van Terra Maris en bij de boekhandels: De Vries in Zierikz.ee, Basting in Oostburg, De Koperen Tuin in Goes, Het Paard van Troje in Goes, De Drvkkery in Middelburg en Van Velzen in Krabbendijke. Als donateur van Het Zeeuwse Landschap ont vangt u, op vertoon van uw donateurpasbij aan schaf van het boek bij Terra Maris een korting van 7,50 op deverkoopprijs. U kunt het boek ook be stellen door 19,50 (dit is incl. verzendkosten) over te maken op bankrekeningnummer 510336167 t.n.v. Het Zeeuwse Landschap in Heinkenszand Vermeld duidelijk uw naam, adres en donateurnummer. Zodra de betaling bin nen is, krijgt li het boek thuis gestuurd 89

Sterna | 2009 | | pagina 27