Zeeuwse vogelaarsdag 2009 Bert Kleijn Al sinds jaar en dag wordt bij toerbeurt door een van de vogelwerkgroepen in Zeeland de Zeeuwse vogelaarsdag georganiseerd. Naar ik me heb laten vertellen een uniek samenwerkingsverband dat in de rest van Nederland niet of nauwelijks schijnt voor te komen. Misschien dat onze eilandstruc tuur daaraan ten grondslag ligt Niet alleen leer je allengs meer mensen kennen en speelt het sociale contact ontegenzeggelijk een hoofdrol, het mooiste van deze jaarlijkse bijeen komst is datje op plekjes komt waarvan je het be staan geeneens vermoedde, laat staan kende. De ontwikkeling van nieuwe natuur speelt daarbij ongetwijfeld een belangrijke rol. Zo heeft Tholen bijvoorbeeld een variëteit aan natuurgebieden waarmee het bezoek ervan gemakkelijk een dag te vullen is, hebben op Zeeuws-VIaanderen tal van ontwikkelingen plaats gevonden die om te watertanden zijn en staan de Bevelanden bol van de mooiste kleinschalige plekjes. Kortom.pakweg iedere vijf j aar sta je weer voor aangename verras singen. Dit jaar was dan de beurt aan de Vogelwerk groep Schouwen-Duiveland. De oudgedienden die hier al tientallen jaren rondlopen hadden,slim als ze zijn, de organisatie uitbesteed aan enkele nieuwkomers, die zich daar gretig in vastbeten, bijgestaan door een oudere om de boel te bewa ken, lees,blunders te voorkomen. Traditiegetrouw begon de bijeenkomst dan ook op een zonnige zaterdagmorgen in oktober met koffie, ingeschonken door een tweetal lieftallige dames, plus een bolus, ons deze keer aangeboden door Staatsbosbeheer in de gezellige excursie- schuur bij de ingang van de Boswachterij. Onder het genot van deze Zeeuwse zaligheden bij een knapperend houtvuur, een welkomstwoord door onze voorzitter en een korte uitleg over de te vol gen route ging het gezelschap, bestaande uit meer dan veertig personen, op pad. Oosterschelde De eerste van zeven stops was bij de Plompe toren aan de Koudekerkse inlaag waar een foto graafvan de PZC ons opwachtte voor het schieten van wat stemmingsplaatjes. Omdat het net opko mend tij was, waren er nog niet al teveel foerage- rende vogels en was het redelijk snel door naar de volgende hotspots. De Weevers- en Flaauwersin- lagen. Hier krioelde het van de steltlopers en gan zen en het is altijd weer verbazingwekkend hoe onze kenners uit duizenden foeragerende ganzen er een kleine Canadese Gans en een Sneeuwgans uitpikken. De zon was inmiddels achter wat dik kere regenwolken verdwenen en een venijnige wind maakte ons verblijf bovenop de inlaagdijk minder aangenaam. Op naar de parkeerplaats bij De Heerenkeet die als carpoolplek was aangewe zen en na wat ingedikt te zijn begaven we ons in een kortere colonne naar de Kreken van Ouwer- kerk. Halverwege onze route hier naar toe kwam het gezelschap op een smalle landweg met piepende remmen tot stilstand vanwege een roofvogel met een wat afwijkende vleugelslag en een typische staart. Onmiskenbaar een Rode Wouw, voor de meesten de waarneming van de dag. Dampend van opwinding betraden we het res taurant aldaar en werd de lunch veraangenaamd Routekaartje vogelaarsdag. Ontwerp .-Antoinette Timmerman. 86

Sterna | 2009 | | pagina 24