vleugel en rood achterlijf. Een zeer zeldzame duinsoort die alleen nog in het uiterste westen van Zeeland voorkomt. De roomvlek was lang niet ge zien op Schouwen wel af en toe op Walcheren. In mei 2010 troffen we een Nachtpauwoog in de val aan, een van de grootste nachtvlinders die in ruige graslanden kan voorkomen. Heel bijzonder was de vondst van een Zwart weeskind in de val. Dit is een soort van bossen en struwelen langs rivieroevers of moerassen. De soort is bekend van Zuid-Limburg,het Geuldal en het Gulpdal. Verspreid over het hele land kunnen zwervers worden waargenomen meldt de gids. Dit Zwart weeskind in Nieuw-Haamstede was aanlei ding om op zoek te gaan aan de rand van de Zee- peduinen. Dat hier de ene week vier en de andere week 3 exemplaren zijn gevonden zou erop kun nen wijzen dat het geen zwervers maar een heuse populatie betreft. Omdat er meer vocht vastge houden wordt in het gebied zou het kunnen dat het milieu aan de duinrand lijkt op dat van de ge noemde rivierdalen. De tijd zal het leren. Aangestoken door de smeerexcursie in de Zee- peduinen ben ik het vangen met smeer gaan uitproberen, inderdaad ook met hoofdlamp. De laatste dagen van augustus 2010 brachten opzien barende waarnemingen op de ingesmeerde bomen. Het Karmozijnrood weeskind, een zeer zeldzame soort die vooral op de Veluwe gezien en die enkele dagen eerder in Ouwerkerk was gezien en als absolute topper het Blauw weeskind, een zeer zeldzame trekvlinder. Karakteristieke soorten Kleine hageheld, een grote lichtbruine behaar de vlinder, zie ik regelmatig, soms zelfs vier gelijk. De vlinder heeft Kruipwilg als waardplant, wordt alleen op de Kop van Schouwen waargenomen en is uit de rest van Zeeland niet bekend. Klein avondrood een mooie rozerode pijlstaart van 2.5 cm groot, is een gewone verschijning in de duinen en is gebonden aan diverse soorten walstro, een plant die je in de duinen veel ziet. Dat geldt ook voor de Echt-walstrospanner, een zeldzaam 1 cm groot vlindertje met een prachtige grijsbruine lijntjes. Het Vlasbekuiltje en de Vlasbekdwerg- spanner zie ik zo nu en dan, evenals de zeldzame Helmgrasuil. Allemaal soorten die echt bij de dui nen horen. Een bijzondere verschijning is de Groene weide-uil een effen groene vlinder van bijna 2 cm, een karakteristieke soort voor duingrasland. Niet verwonderlijk om deze soort aan de rand van het vliegveld veelvuldig aan te treffen. En zo zijn er nog veel meer soorten die zich op de Kop van Schouwen thuisvoelen zoals de Kustuil, de Gele kustspanner en de Jota-uil. De Roodbandbeer, een oranje vlinder met op vallende rode banden, werd in 1934 door Prof. Brouwer uit Zeist al in het Schouwse duin gevon den. Deze beersoort stond toen als zeldzaam be kend en valt tegenwoordig in de categorie "niet zo gewoon". De Slanke groenuil ca 2 cm zilverachtig korst- mosgroen is een zeldzame soort van duinen en stranden, waarvan de rups zich overdag in het zand verbergt. Deze soort is dit jaar gezien aan de Strandweg en komt zelfs in de lij st van Boer Leffef niet voor. Van de Bruine witvleugeluil werd gedacht dat hij niet meer in Zeeland voorkwam. Dat de vlin der in onze val in Nieuw-Haamstede terecht kwam betekende een herontdekking voor Zee land. Een zeldzame soort die uitsluitend in de dui nen voorkomt. De vlinder, die ook in de lijst van Boer Leffef voorkomt, ziet er niet bijzonder op vallend uit. Een gewone mot op het eerste gezicht Met dank aan: Anton Baaijens, Hans de Bruijn, en Kees Heestermans Literatuur Boer Leffef, W.J. 1980. De lepidopterologische beteke nis van de Schouwse duin- en vroongronden: soortenlijst van de macrolepidoptera die tijdens een RIVON-inven- tarisatie in 1961 en 1962 in de'Kop van Schouwen' werden aangetroffen. Rijksinstituut voor natuurbeheer. Waring, Paul en Martin Townsend. 2006Nachtvlin ders veldgids met alle in Nederland en België voorko mende soorten tekst:; ill.: Richard Lewingtonvert, [uit het Engels] en bew.: Mathilde Groenendijk en Jippe van der Meuleneindred.: Dick Groenendijk. - Baarn :Tirion Natuur. Baaijens, A.M. en R. Joosse. 2010. Nachtvlinders in Zeeland: Jaarverslag 2009. Stichting Het Zeeuwse Land schap en Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland m.m.v. Vlinderwerkgroep West Zeeuws-Vlaanderen. www.vlindernet.nlOp deze site zijn beschrijvingen, fo to's en verspreidingskaartjes van alle beschreven soorten te vinden. 48

Sterna | 2010 | | pagina 10