Voedsel en rust De aanwezigheid van zulke grote aantallen vo gels heeft alles te maken met de beschikbaarheid van voedsel en rust in het gebied. Driehoeksmos selen en ondergedoken waterplanten vormen daarbij sleutelfactoren. Driehoeksmosselen zijn kleine zoetwatermosseltjes die belangrijk voed sel zijn voor Kuifeenden,Tafeleenden en Brildui- kers. Tevens filteren die mosseltjes het water wat daardoor helderder wordt, waardoor ondergedo ken waterplanten beter gedijen. Die planten brengen ook weer zuurstof en voedsel voor aller lei dieren in het systeem. Een groot deel van de vo gels betreft dan ook planteneters als Meerkoet, Krakeend, Slobeend, Smient, Knobbelzwaan, Wintertaling. Naast de waterplanten zelf vormen ook allerlei slakjes, vlokreeftjes en visjes die van, tussen en bij de waterplanten leven voedsel voor vogels. De watervogels zelf moeten op hun beurt weer uitkijken voor Grote Mantelmeeuwen die minder fitte exemplaren er zo uithalen. Waterkwaliteitsproblemen Toename van blauwalg en sterfte onder water vogels in 2001-2002 leidden er toe dat Rijk en pro vincies de handen ineen sloegen om een oplossing voor de waterkwaliteitsproblemen te zoeken. Sindsdien lijkt iedereen er van overtuigd dat er al leen maar een groenblauwe algensoep in het meer zit en dat is wat anders dan de groenblauwe oase zoals de natuurgebieden in de delta graag door ambtenaren wordt gekarakteriseerd. Na jaren van overleg, nota's en hoorzittingen lijkt men nu af te stevenen op de keuze voor een zout Volke rak-Zoommeer. Dat zou de enige mogelijkheid zijn om van de blauwalg af te komen. Het beeld dat ik tijdens de vogeltellingen van het gebied kreeg was veel genuanceerder dan in de media werd voorgesteld. Zo noteerde ik op 16 juli 2005: "Waterkwaliteit op dit moment nog prima met veel onderwaterplanten: Gekroesd fonteinkruid, Zanichellia en Aarvederkruid. Li bellen vooral Blauwe glazenmaker, verder Plat- O A1 houdt hij z'n veertjes gekruist, deze Krakeend liegt niet: "er is weer veel te eten voor ons in het Krammer-Volkerak". Foto: Ellen Sandberg.

Sterna | 2010 | | pagina 13