SggiMK Gierzwaluwen Zelf ben ik begonnen met 10 Gierzwaluwdak pannen op het dak aan te brengen in 2000. Zo gauw de eerste Gierzwaluwen er waren een band je gedraaid iedere dag van 7.00 uur tot ca. 12.00 uur.Tot mijn verbazing reageerden ze maar matig. Nu weet ik dat de mei-Gierzwaluwen vrijwel alle maal ergens een nestholte hebben. Wanneer de nestholte door dakrenovatie ver loren is gegaan, zijn de zwaluwen voor die zomer verloren voor de voortplanting. Een kennis van mij op ca. 1 km afstand had een dak met Oudhol landse pannen. Er broedden circa 5 paar Gierzwa luwen. Hij was er erg groos op. De houten kap was vermolmd en er moest een nieuwe op. Helaas zijn er toen moderne pannen op gegaan. Ter compen satie zijn er 6 nieuwe houten Gierzwaluwkasten onder de goot opgehangen. Hij vertelde later, dat er de gehele zomer 5 paartjes rond het huis gevlo gen hadden zonder de houten kasten te willen be kijken. Nu heeft hij nog steeds geen enkel paar. Op het eind van mei, soms begin juni, komen de 3e en 4ejaars vogels terug, die zijn dus 2 of 3 jaar oud. Die broeden doorgaans nog niet, maar zijn wel geïnteresseerd in holtes. Ze proberen met hun korte pootjes aan te haken aan de rand van het vlieggat in de pan. Dat mislukt eerst een aantal malen en ze glijden langs de pannen naar beneden in de goot om na het opstijgen een rondje te vlie gen en het weer te proberen. Tenslotte haken ze aan, kijken rond, gaan soms naar binnen en blij ven daar enkele minuten. Dan starten ze weer en val len er letterlijk uit. Tijdens de val krijgen ze de wind onder de vleugels (lift), vandaar dat de val hoogte minimaal 3 meter moet zijn. Mijn huis heeft een gebroken kap. De Gierzwa luwpannen zitten natuurlijk op de steile kant op het oosten. Ik heb sterk de indruk dat de man het gat uitzoekt. Dan volgt de balts in de lucht om een vrouwtje te versieren. Dat kan diezelfde zomer of ook de volgende zomer pas succes hebben. t-"" -t-M i i -f-f-j- Woning van de auteur met Gierzwaluwdakpannen. Foto: Leen van Ree. Leen van Ree Het artikel van Krijn Tanis over Gierzwaluwen in Sterna met belangstelling gelezen. Als Zuid Hollander voel ik me zelf een halve Zeeuw. Mijn vrouw is geboren en getogen op Schouwen, mijn grootouders van vaderskant waren Zeeuwen en ik slijt een kwart van mijn leven op de Schouwse vinkenbaan. De bedoeling van dit stukje is om de mensen die ook een Gierzwaluwkolonie willen beginnen op weg te helpen. 53

Sterna | 2010 | | pagina 15