J L Vanuit een groepje splitst zich een vogel af,gaat er voor vliegen en houdt de vleugels omhoog onder een hoek van 45 graden gedurende 1,5 se conde. Ook wel enkele malen achtereen. Soms voegt zich een vogel uit het groepj e bij hem en gaat er achter vliegen. Ze vliegen dan samen verder. Dan volgt de vlucht naar de uitgekozen nestpan. De man vliegt op de pan af, remt heel sterk en schiet dan naar boven. De vrouw volgt weer. Na enkele tot vele malen schiet de man het gat in. Ik heb letterlijk de vrouw op zijn staart zien landen. Soms glijdt de vrouw er af, vliegt een rondje en probeert dan ook in het gat te landen. Ze blijven soms wel een kwartier binnen. Veelal in de loop van de zomer komen ze er zelfs in sla pen. Ik noem het dan een verloofd stel. Dikke kans dat ze er volgende zomer in gaan broeden. Omstreeks 20 juli.vertrekken ze weer richting Afrika. Het bovenbeschreven proces duurt van dagen tot weken. De grens tussen het gedrag van de 3e en 4ejaars vogels hangt (vermoedelijk) af van de mate van geslachtsrijpheid. Half tot eind juni komen de pubers terug. Deze 2e jaars vogels zijn dus 1 jaar oud. Het zijn de groepjes gillende vogels die tegen de avond langs de huizen vliegen. Ongetwijfeld horen ze de broe dende vogels uit hun nestholtes terugroepen. Ik 54 denk, dat deze vogels hun toekomstig woonge bied uitzoeken. Half juli beginnen ze al aan de te rugreis. Zelf heb ik nu 30 pannen liggen in 4 groepen. Boven op het flauw hellende gedeelte van de ge broken kap ligt 's zomers een drainagetuinslang. Op snikhete dagen laat ik dan tussen 10 en 12 uur een nevel over de pannen gaan. Daarna is de zon van het steile gedeelte af. De luidspreker hangt aan een S-haak buiten onder een cluster. Ieder seizoen onder een andere cluster. Een geluidsbron ACHTER een pan is voor een holtezoekende Gierzwaluw het signaal, dat de holte bezet is. Naar binnen gaan betekent een vechtpartij. Verleden jaar (2009) ringde ik een nest in pan 4. In het handje hooi, wat ik als nestma teriaal geef, zat een gemummificeerde Gierzwa luw. Beide ouders leefden nog, dus de indringer was gedood.Tijdens de vechtpartij was een ei ge broken en zat aan de mummie gekleefd. Gelukkig waren de andere twee eieren uitgekomen. De jonge vogels vliegen 42 dagen na de ei-uit komst uit. Het liefst in de schemering, ongeveer drie kwartier na zonsondergang. Ik heb het nog maar 1 keer gezien. Ze hadden nog nooit gevlo- Om de temperatuur onder de dakpannen niet te hoog te laten oplopen,zijn deze wit gemaakt. Foto:Leen van Ree. I

Sterna | 2010 | | pagina 16