gen, lieten zich uit het gat vallen en begonnen re- flectorisch met de vleugels te slaan. Op circa. 1,20 meter boven de grond kregen ze lift en begonnen te stijgen. De daaropvolgende nacht leren ze echt vliegen. Is de valhoogte te kort en raken ze de grond, dan ziet het er slecht uit. Als zb'n zwaluw 's morgens gevonden wordt, gewoon hoog de lucht in gooien. Daar komt het verhaal vandaan dat een volwassen Gierzwaluw niet kan opstijgen. Ik heb ooit op Texel 3 Gierzwaluwen recht omhoog van een teerweg zien opstijgen. Wat ze daar deden, weet ik niet. Ook als ze soms op het platte dak van een koekoek landen, slaan ze de vleugels op het zink en ze hebben lift. Dat zijn dan wel gerouti neerde oude vogels. Voor scherpe oren: de man nen roepen "srie" of "swie". De vrouwen roepen "rie". Aantalsverloop in mijn eigen kolonie Het eerste broedgeval was in 2004. In 2000, 2001,2002 en 2003 veel panbezoek. De stand nu, 17 mei 2010: broedparen in de pannen 4,14,26 en een man in 15, waarvan de vrouw vermoedelijk gesneuveld is. Inmiddels heeft deze weduwnaar een nieuwe vrouw verschalkt. Ik hoop dat ze oud genoeg is. Wanneer een lezer van dit artikel ook een kolo nie wil huisvesten en het met dakpannen wil pro beren, kan een telefoontje naar de firma ARTIP- REX in De Meern een optie zijn. U levert 5 of 10 of meer van uw (reserve) dakpannen aldaar in en zij maken er Gierzwaluwendakpannen van. Het te lefoonnummer is 030 - 6664369. En denk er aan: een dak naar het noorden, noordoosten (ideaal) of oosten is vereist, met een vrije aanvliegroute van minstens 5 meter. PS. Eind juli is de stand: 5 broedgevallen, van 2 nesten moeten de j ongen nog uitvliegen. Gierzwaluw in Oosterland In mijn woonwijk broeden gierzwaluwen. De gierzwaluw kan moeilijk goede nestgelegenheid vinden omdat veel huizen geen spleten en kieren meer hebben, maar in mijn woonwijk hebben ze wel een plekje gevonden. De locatie Plaats: Oosterland postcode: 4307, omgeving: Weelstraat, Margrietstraat, bouwjaar woningen: tussen 1970 en 1980In de buurt staan ongeveer 50 huizen, verdeeld over 10 blokken, waar de Gieren broeden. Dat ze hier in een wijk met 'nieuwbouw' woningen broeden is denk ik redelijk uniek, omdat ze meestal in 'oude' huizen een broed plaats vinden. De nesten bevinden zich onder de kantpannen aan de zijkant van de huizenblokken. Wanneer ieder blok 5 paar vogels zou huisvesten zijn er 50 broedparen. 's Morgens en 's avonds vlie gen de gieren met ongeveer 25-30 stuks door de wijk op zoek naar voedsel. Regelmatig verdwij nen de vogels onder de pannen. Ook is er als de gieren in de buurt van het dak komen een aanhou dende roep srie, srie) van de jongen te horen. Dit stopt pas als de vogels weer weg vliegen. E-mail:johan@van-helleman.nl Website: http://www. van-helleman, nl 55 Johan van Helleman stuurde een bericht over het voorkomen van Gierzwaluwen in Oosterland (Duiveland). Op zijn website plaatste hij een document met foto's en tekst over dit onderwerp. Hieronder een samenvatting daarvan.

Sterna | 2010 | | pagina 17