Op Stüp met Gerard, Ouweneel Hallucinatie? Op een Breskensdag en trouwens op alle trek- telposten in dit land, verkeert men in een kring geestverwanten, allen in hoopvolle verwachting welke fijne vogels die dag voorbij zullen ijlen: bij zonderheden, terugkerende Afrika-trekkers, eenlingen of van één soort tienduizenden. Speelt bij die beste stemming ook niet een rol vogelaars onder elkaar? Lui die weten dat allen dezelfde emoties doorstaan, zodat ze daarom niets behoe ven uit te leggen of vragen te beantwoorden? On getwijfeld, geen masker op behoeven te hebben is ontspannend. Vrijdag 24 april beloofde alle kwaliteiten te be zitten voor een glorieuze Breskensdag. De wind zat goed en dan de laatste week van april, met nog heel veel terugkerende trekkers in de pijplijn. Alle Breskenscracks hadden zich dan ook al tijdig geïn stalleerd. Zelfs Rob Sponselee was er weer, als een soort spijtoptant. Hem viel een begroeting ten deel gelijk een verloren zoon. Rob had eerder te ken nen gegeven dat Breskens hem te druk werd, niet met vogels maar met vogelaars. De beloftevolle weersvooruitzichten van die 24e april had hij niet kunnen weerstaan. Ook verscheen George Tanis, een aanstormend vogelaarstalent waarvan de Delta nog veel van zal horen. Die ochtend had Krijns zoon vanuit Ouddorp er tweeënhalf uur openbaar vervoer voor over om in Breskens te zijn. Ondanks het tentoongespreide optimisme, vie len die 24e april 2009 de eerste uren niet helemaal mee, er tekende zich geen Denderende Dinsdag, Zotte Zaterdag of Dolle Donderdag af, memora bele dagen uit de rijke Breskenshistorie. Natuur lijk, drie Reuzensterns, een paar Purperreigers, twee Beflijsters, zowaar een Ransuil, Smellekens, Zomertortel, twee het pad overstekende Patrij zen vormden een lijstje waarmee vogelaars elders in het land vergenoegd mee thuis komen. Maar vandaag hier op Breskens, met deze ogenschijn lijk zulke mieterse condities... matigjes. De dis cussies over trekvogels en weersomstandigheden kwamen weer los. Kort na het middaguur hielden de eerste vogelaars het voor gezien, ook om te gaan zoeken naar elders in Zeeuws-Vlaanderen gesignaleerd moois. De zo'n veertig resterende vogelaars begonnen wat soepeler om te gaan met de trektelpostregel 'stilte is dus noodzakelijk Dan, twintig over één, de luide uitroep van een Breskensveteraan, die de ervaring opdeed dat het geen kwaad kan om óók oog te houden op het geen achterlangs komt, langs de camping: 'Wat is dit hier?' Als bij een militair appèl draait het cohort voge laars 180 graden om. Even is het doodstil en staan zo'n veertig man als gehallucineerd omhoog te staren. Dan een kakofonie van kreten, verbijste ring, ongeloof en opperste vreugde, waarin de uit roep 'een Stellers Zeearend' overheerst. Bij ont dekking is de Stellers nog niet eens zo ver verwijderd. Al verder opwaarts schroevend komt de vogel bijna boven de telpost waarna hij, op steeds hoger niveau, over de monding van de Wes- terschelde richting Walcheren gaat. De ambiance van licht,ruimte en open scheldemonding geeft de Stellers de gunstigst denkbare entourage mee. Het typische zwart witte verenkleed in combina tie met het opvallend opblinkende geel van de reusachtige snavel en poten, geven de vogel iets bizars. De ene vogelaar staart de Stellers sprake loos van verbazing na, als gold het een passerend StarWars ruimtevoertuig. Bij de andere gaan alle registers van opperst vreugdebetoon open. De Stellers verdwijnt hoog boven Walcheren. Na tuurlijk beseft ieder dat dit niet kan, dat het een ontsnapte vogel moet zijn. Eén van de aanwezige Belgische vogelaars mompelt dan ook te hebben gehoord dat er pas eentje zou zijn ontsnapt in Vel- degem, niet ver van Brugge. Maar degenen die, wat schuchter, met de tegenwerping komen 'deze telt natuurlijk niet', moeten het voorlopig doen met de verontwaardigde oppositie van één van de Breskens-kernkaderleden die roept 'zag je dan niet wat voor schitterende vogel het was, hier, boven onze telpost! 56 Voor een schrijver van stukjes over de innige relatie tussen vogelaars en hun vogels is een dag Breskens een onuitputtelijke bron. Mocht u na deze bekentenis denken dat ik uitsluitend naar de fameuze trektelpost ga om stof op te doen voor deze schrijfsels neen, dat niet. Voor vogelaars is Breskens de plek bij uitstek ofn te genieten van de doorkomst van trekvogels. Maar toch, te zien en te horen hoe collega-vogelaars het óók naar hun zin hebben, voegt wel een dimensie toe.

Sterna | 2010 | | pagina 18