VOGELVRIJ Dan komen de mobieltjes tevoorschijn. De vo gelaar naast me roept in zijn apparaatje 'nou moet jij eens raden wat hier net voorbijkwam?' Kenne lijk volgt een opsomming van zijn maats potentië le Breskens-droomsoorten, want n^ijn buurman reageert met een staccato 'neen'. Dan helpt hij met 'het was een roofvogel. Neen, geen Havikarend, vééél groter'.En daarna, met onmiskenbaar iets triomfantelijks in zijn stem: 'Je raadt het toch nooit. Een Stellers Zeearend'. Daarop komt het hele verhaal. Een andere voge laar brengt naar voren: 'Ik hoop dat hij de Oost- vaardersplassen weet te vinden. Daar kan-die oud worden met al dat aas, die karpers en ganzenpul- len'. De vogels die deze middag na de Stellers Bres- kens passeerden, hadden enige moeite met nog op te vallen. Het nieuws gonsde door het land. 's Avonds belde Harm Jan Wight die, zoals welhaast gewoonlijk in het voorjaar, die dag op Eemshaven had gestaan.'Wasjij op Breskensvandaag?'Ik ant woordde bevestigend, waarop Harm Jan reageer de met 'wij waren op Eemshaven stik jaloers'. De Stellers van Breskens bleef nog een paar dagen nagalmen. Iemand was de dag daarop nog zo met de vogel bezig dat hij de Stellers weer op www.waarneming.nl zette. Hierop reageerde Peter Meininger minzaam met 'dat was gisteren'. Ook kwamen er op DeltaVogelNetwerk ontboe zemingen met, terecht, schandegeroep dat hande laren met zulke vogels sollen. Bekend werd dat de Stellers met vergunningen uit Kazachstan zou zijn gehaald. Papier is geduldig en Kazachstan lijkt op Kamchatska, waar de Stellers Zeearenden echt thuishoren en dat ook ver weg in het oosten ligt. Peter Meininger ging op Walcheren op zoek. Op een akker bij Wissekerke, een wat triviale plek voor zo'n vogel, vond 'hij een grote bruine kip met een banaan'. Daar ergens wist 'de eigenaar' later de Stellers te vangen, zodat deze toch zijn bestaan zal moeten slijten in een trieste volière. Wat bleef is het beeld van een geweldige roof vogel op het netvlies, sterk gestoken tegen de blauwe lucht boven de monding van de Wester- schelde. En het beeld van een stel verbijsterde en uitgelaten vogelaars. Vogelvrij en 70 andere vlerkenstreken Voor liefhebbers van de Op stap stukjes zoals het bovenstaande Hallucinatie is er goed nieuws: recent is een bundel met 71 verhalen van Gerard Ouweneel in boekvorm uitgegeven. Het gaat daarbij om Op stap stukj es, die eerder in de Sterna verschenen en soortgelijke verhalen over beleve nissen met mensen en vogels die als 'Vlerkenstre ken' in het Vogeljaar werden gepubliceerd. De il lustraties bij de verhalen in het boek werden gemaakt door Elwin van der Kolk. Het boek is uit gegeven door Stichting het Vogeljaar en uitslui tend daar te verkrijgen. GERARD OUWENEEL en 70 andere vfei1{enstrel{en ELWIN VAN DER KOLK Gerard Ouweneel - Vogelvrij en 70 andere vlerkenstreken 18x 22 cm, gebonden, hard kartonnen omslag, fidlcolor, 190 blz. met illustraties Elwin vd Kolk te verkrijgen door het overmaken van 19,50 op reknr. 964472 tnv Stichting het Vogeljaar, Hedel onder vermel ding van "Vogelvrij" en het verzendadres. MET ILLUSTRATIES VAN 57

Sterna | 2010 | | pagina 19