Jaarverslag 2009 vinkenbaan Westenschouwen Er werd door de jaren heen heel wat geëxperi menteerd met vangtechnieken en netopstellin- gen. Als een van de eerste ringstations in Neder land werd ervaring opgedaan in vangen met mistnetten, die overigens uit Engeland meegeno men werden. Langzaam via allerlei vangontwik- kelingen op audiogebied zijn we uiteindelijk van bandrecorder op MP-3 spelers terecht gekomen. We leveren tegenwoordig een wezenlijke bij drage aan landelijke onderzoeken. We hebben kennis van diverse soorten omdat we op meerder plaatsen in Nederland actief zijn. Dit alles, niet op de laatste plaats door de mensen van het eerste uur, de broers Leen enTon van Ree, Wout Vuyk en Wim van der Gaag. Hun enthousiasme, doorzet tingsvermogen en opgebouwde kennis in de loop van de jaren hebben Vrs Nebularia gebracht tot wie we vandaag de dag zijn.. Op 27 juni werd het jubileum groots gevierd met een feest in een warm Schoonhoven. In het verlengde van deze mijlpaal zijn we momenteel bezig met een boekj e waar het ontstaan en de verdere ontwikkelingen van Vrs Nebularia in opgetekend worden. Daarnaast zul len opmerkelijke vangsten en trends aandacht krijgen en wordt het een en ander aangevuld met sprekende foto's van onder andere "de mannen van het eerste uur in de goeie oude tijd". Ons stre ven is dit boekje in het najaar van 2010 uit te bren gen. Nieuwe initiatieven Voor het eerst in het bestaan werd er in het voorjaar van 2009 op drie opeenvolgende weken op de vinkenbaan van Westenschouwen getracht vogels te vangen. Dit alles mede gevoed door de aanleg van een vijver om overvliegende steltlo pers wat gemakkelijker aan de grond te krijgen. Daarnaast de insteek dat kwartels vangen aan de Zeeuwse kust toch ook mogelijk zou moeten zijn. Hoewel er meerdere steltlopers werden gevan gen vielen de vangsten eigenlijk vies tegen. De weercondities, met name de steeds aanhoudende noordelijke wind in die periode, zullen hier zeker toe hebben bijgedragen. Duidelijk werd dat een vijver potentie heeft. De steltlopers die gevangen werden vielen relatief makkelijk in. Verder kwa men er met enige regelmaat zangertjes drinken. Een Rouwkwikstaart als nieuwe baansoort en het relatief grote aantal Roodborsttapuiten waren hier voorbeelden van. Verder was het opmerke lijk dat in de nazomer vooral Witte en Gele kwik staarten spontaan op het water afkwamen. Het vernieuwen van de geluidsinstallatie kreeg het afgelopen seizoen ook aandacht. Met als doel de energiebalans meer in evenwicht te krijgen. Wensen afstemmen op de mogelijkheden! An ders gezegd, een derde speler kunnen gebruiken op de baan tijdens de vangsten, naast het gebruik van geluid in de nacht. Selfsupporting, wat stroomopwekken betreft, is prachtig maar het maakt je in de praktijk vaak kwetsbaar. Het over gaan van Cd-spelers naar MP-3 blijkt substantiële besparingen op te leveren in stroomgebruik. Locatie De vinkenbaan is gelegen in de overgangszone van naaldbos, naar een zone met loofhout en duin doorn vervolgens naar een open duinzone met schrale grazige vegetatie en een kustzone met helmgras. Al deze biotopen zijn te vinden in een C. Oskam, T. van Ree en M. Schildwacht In het jaar 2009, wat inmiddels al weer achter ons ligt, hebben we op diverse manieren stilgestaan bij ons 50 jarig jubileum. Stichting Vogelringstation Nebularia werd in 1959 opgericht en is in de afgelopen halve eeuw op diverse fronten actief geweest met ringonderzoek. Eigenlijk al direct vanaf het prille begin werd er gevangen op Vlieland, op Westenschouwen en niet op de laatste plaats in de Krimpenerwaard. Meer dan 190.000 vogels gingen door onze handen, verdeeld over 203 verschillende soorten. Door de grilligheid van de natuur, meestal weersomstandigheden betreffend, waren er seizoenen met uitstekende resultaten die weer afgewisseld werden met magere jaren. Deze afwisseling maakt het voor ons ringers in zekere zin aantrekkelijk en spannend om een nieuw seizoen in te gaan. 58

Sterna | 2010 | | pagina 20