Dankzij de aanleg van een waterplasje/vijver worden er op de vinkenbaan nu ook steltlopers gevangen. Behalve als doortrekker zijnWitgatjes buiten de broedtijd een groot deel van het jaar in de sloten op Schouwen-Duiveland aan te treffen. Foto: Henk Harmsen. straal van 100 meter rond de vinkenbaan. Op de vinkenbaan wordt gevangen in de struweelzone met mistnetten en in het open grazig duinland schap met vier slagnetten. In de loop der j aren zagen we de vegetatie op de vinkenbaan enorm veranderen. Het open duinge bied is steeds meer aan het verruigen en groeit dicht met duindoorn. De vlierstruiken (soms grote exemplaren) zagen we de afgelopen jaren steeds meer afsterven. Maar ook in de duindoorn struwelen zien we veranderingen. De duindoorns worden steeds lager, onder andere door het op rukken van de hop. Ook gaan er steeds hogere duindoorns dood en we zien steeds vaker mei doorns boven de duindoorns uitkomen. Exoten zoals esdoorn en Amerikaanse vogelkers nemen toe. Yangperiode en ringers Bij wijze van proef werden er in het voorjaar drie weken met twee slagnetten en alle mistnetten voor het eerst in de geschiedenis een voorjaarsac tie georganiseerd. Op 17april werd de vinkenbaan opgebouwd en 15 mei weer afgebroken. Vanaf 17 juli is de vinkenbaan voor het najaar seizoen opgebouwd en werden alle mistnetten en slagnetten geplaatst. Op 21 november werd de vinkenbaan afgesloten. De volgende ringvergunninghouders waren het afgelopen jaar actief op de baan: Hennie van Buren, Gert van der Gaag, Roel Meijer, Cor Oskam, Leen van Ree, Ton van Ree, Marcel Schildwacht en Aad Vuyk. Als assistent ringer waren Harm Blom, Dolf van der Gaag en Bert Kleijn actief. Tevens hebben we regelmatig een beroep mogen doen op de diensten van Hennie Ravensteijn. Zoals gebruikelijk zijn er dit seizoen weer diverse bezoekers en donateurs op de vin kenbaan geweest waarbij we een extra woord van dank uit willen spreken tot Ralf en Adrie Joosse die ons enkele keren te hulp kwamen toen we iets te krap in onze bezetting zaten. Vangsten De bijzondere of schaarse soorten lieten het in vergelijk met sommige andere j aren een beetje af weten. In het voorjaar werd er een nieuwe baan- soort gevangen, een Rouwkwikstaart. Deze kwam drinken en foerageren langs de vijver. In het najaar werd er zonder dat het geluid werd af gespeeld een Cetti'szanger gevangen. Ook deze Cetti'szanger was de eerste van de vinkenbaan en voor een ieder die aanwezig was een nieuwe hand soort. In 2009 werden in totaal 4.280 vogels gevangen, waarvan er 4.222 werden geringd en van 200 ge- 59

Sterna | 2010 | | pagina 21