Overige waarnemingen Westenschouwen 2009 De zichtbare trek was zowel in het voorjaar als in het najaar significant minder dan andere sei zoenen. In het voorjaar kwam de wind vrijwel constant uit het noorden en westen, een windrich ting die de vogels in ieder geval niet naar de kust doet stuwen. Met uitzondering van enkele groep jes regenwulpen, werden er vrijwel geen steltlo pers op trek waargenomen. In het najaar hebben we vrijwel geen zichtbare trek waargenomen van Graspiepers. Er zijn er ui teraard wel voorbij gekomen, maar de grote aan tallen zijn uitgebleven. Mogelijk dat ze meer naar het oosten hebben gevlogen of dat ze te hoog heb ben gezeten waardoor we ze niet hebben opge merkt. Van vinken en kepen hebben we maar een paar dagen ouderwetse trek meegemaakt.Dit zijn dan meestal dagen dat er wel veel vinkachtigen doortrekken, maar vangen doe je ze niet. De uit drukking: "ze vliegen dwars door het hout" is op zulke dagen een veel gehoorde kreet. Op 31 augustus werd er een Ortolaan waarge nomen. Een jonge Slechtvalk werd op 4 septem ber waargenomen terwijl deze een prooi opat op de "konijnenheuvel" ten noorden van de vinken baan. Op 12 september vlogen er enkele groepjes Kruisbekken over. In totaal werden er 90 geteld. Op 14 september zaten er rond de vinkenbaan mi nimaal 20 Tapuiten. Op 16 september werden er 20 Boompiepers waargenomen. Op 17 september vloog er een vrouw Havik over de vinkenbaan. Een Smelleken, de laatste 2 Oeverzwaluwen wer den op 25 september gezien. Een irritante Grote Pieper hield op 26 september de gemoederen bezig. De vogel was ruim een half uur op en rond de vinkenbaan aanwezigen "hing" zelfs even boven een slagnet, helaas werd de vogel niet ge vangen. Op 29 september werd de laatste Boom valk opgemerkt. Het hoogste aantal Graspiepers dat we uiteindelijk op één dag hebben voorbij zien komen, is 1.000 exemplaren op 30 september. Dankwoord Onze dank gaat uit naar alle medewerkers van Staatsbosbeheer voor de prettige samenwerking. Wij waarderen dit zeer. 61 Het Paapje is een weinig opvallende doortrekker, maar in nazomer en begin van de herfst loont het om in het open ge bied afrasteringen en hoge kruiden af te speuren. Daar valt naast talrijke Tapuiten ook regelmatig een Paapje te be speuren. Op de vinkenbaan werden in 2009 drie exemplaren van een ringetje voorzien. Foto:Henk Harmsen.

Sterna | 2010 | | pagina 23