en gelukkig ziet het ernaar uit dat ze bereid zijn de stad als broedgebied te annexeren. Daarom werd voorjaar 2010 op de Maasbruggen een broedkist geplaatst. Andere gebouwen in het centrum komen daarvoor eveneens in aanmerking, bij voorbeeld langs het Weena of op de in aanbouw zijnde torens op de oude Ter Meulenlocatie, nota bene naast het Binnenwegplein. Gebleken is dat Slechtvalken vaak alleen een duwtje in de rug nodig hebben in de vorm van een strategisch ge plaatste broedkist. Vele zichzelf respecterende wereldsteden hebben Slechtvalken. Ook Amster dam, waar ze al jaren op de Hemwegcentrale broeden. Rotterdam kan dus niet achterblijven. In New-York voeren Slechtvalken hun stootdui- ken uit boven Central Park en Fifth Avenue. Toen na de periode van afwezigheid de vogels terug keerden, konden ze daar kiezen uit nestboxen die voor hen waren geplaatst op de wolkenkrabbers van Manhattan. Webcams stelden kantoorbezoe kers beneden in staat het reilen zeilen van de slechtvalkenfamilies te volgen. Neen, dat Rotter damse raadslid dat benauwd is voor ongedierte dat afkomt op afgekloven botjes,zit ernaast. Want de vogels zullen bemachtigde duiven echt niet op straatniveau oppeuzelen. Als vogels van stand,ge bruiken ze hun maaltijden ook op stand, hoog op een gebouw dus. Het raadslid doet er beter aan een oproep te richten tot vastgoedeigenaars mee te werken aan plaatsing van nestboxen. Kleine Mantelmeeuwen Indien Rotterdammers zouden ervaren wat het betekent Huiskraaien over de vloer te hebben, dan gaan ze wellicht terug verlangen naar de lieve duifjes van het Binnenwegplein. Die kraaien zit ten al 16 jaar lang op zo'n 25 kilometer afstand in Hoek van Holland. Waarom de Huiskraaien, die elders op de wereld in korte tijd hele havensteden veroveren, in Nederland niet verder komen dan Hoek van Holland, is een interessante vraag. De kraaien brengen het wel tot nakomelingen, maar meer dan 30 exemplaren zijn er nog niet geteld. Kunnen ze niet op tegen de iets grotere Zwarte Kraaien? Ik denk niet dat dit een rol speelt, want in Dar-es-Salaam hebben ze de bepaald niet kin derachtig bemeten Schildraven de stad uit ge werkt. Neen, mogelijk redden ze het niet tegen de grote meeuwensoorten, waarvan Hoek van Hol land het jaar rond overvloedig is voorzien: Grote mantelmeeuwen. Zilvermeeuwen, wellicht ook de Kok- en Stormmeeuwen en daar komen dan in het zomerhalfjaar nog eens Kleine Mantelmeeu wen bij, waarvan het tegenover liggende Euro poort een uit de kluiten gewassen broedkolonie onderdak biedt. In Dar-es-Salaam waar ik veel naar Huiskraaien keek - er zijn bijna geen andere vogels meer is van een competitie met meeu wen geen sprake. In het winterhalfjaar zijn er aan de kust een paar Kleine Mantelmeeuwen, Hem- prichs Meeuwen en een enkele Heuglin's Meeuw en daarmee is het dan gedaan. Zijn de Huiskraai en bij de voedselvergaring geen partij voor de grote meeuwen, die bij hun foerageersessies ook van alle markten thuis zijn? Ik leg die vraag graag neer bij de lezers van dit relaas. Zo ja, dan past de Rotterdammer erkentelijkheid jegens de meeu wen, want die zouden dan erger overlast voorko men. Gelet op de vele declaraties die in het relaas in NRC-Handelsblad ook richting meeuwen waren te lezen, beseffen de Rotterdammers dat niet. Meeuwenoverlast kan ook ver gaan. De in woners van het Engelse Bristol die een paar dagen hun auto op een parkeerplaats achterlieten, kij ken niet vreemd op indien bij terugkomst, een Kleine Mantelmeeuw zijn op het autodak gelegde eieren zit te bebroeden - autolak en meeuwen- poep zijn twee hoedanigheden die met elkaar op gespannen voet staan. Dus bij een keuze tussen duiven, Huiskraaien en Kleine Mantelmeeuwen, zullen Rotterdammers wellicht uiteindelijk toch kiezen voor duiven, de minst onaantrekkelijke optie. Maar dan wel mèt Slechtvalken erbij als duivenjagers.De beste die er zijn! 64 Literatuur Baerdemaeker, A. de 2009. Slechtvalk verovert Rotter dam. Straatgras 2150-51 Hoogstad, M. 2009. Afslag Rotterdam. Alleen dood knuffelen is gevaarlijk. NRC Handelsblad 7 augustus 2009. Madge, S. H. Burn. 1994. Crows and Jays. A guide to the Crows, Jays and Magpies of the World. Christopher Helm. Londen. Ottens, G. 2002. Huiskraai. Corvus splendens. Pp. 448 449. In SOVON Vogelonderzoek Nederland 2002, Atlas van de Nederlandse broedvogels 1998-2000. Nederland se Fauna 5. Nationaal Natuurhistorisch Museum Natura- lis, KNNV Uitgeverij European Invertebrate Survey- Nederland, Leiden. Ottens, G. 2010. Huiskraaien als een klein ChinaTown in Hoek van Holland. Vogelnieuws juni 2010 nummer 3:9.

Sterna | 2010 | | pagina 26