interessant om te volgen hoe snel de Rosse woel muis zich verder verspreidt over Schouwen-Dui- veland en Goeree-Overflakkee. Kleine bosjes vormen daarbij vaak 'stepping stones', zo bleek uit onderzoek in Midden-Zeeland. Het regelmatig pluizen van partijen braakbal- len van Kerkuilen is de beste methode om inzicht te krijgen in de ontwikkelingen van de muizen stand binnen een bepaald gebied. Aangezien Kerkuilen een beperkte actieradius hebben zijn er echter vaak delen van een gebied die buiten het 'gezichtsveld' vallen. Gevolgen Een leuke muizensoort er bij (al zal dat bij wei nig mensen opvallen)maar ook wat minder ruim te voor de Noordse woelmuis. In bepaalde winters treedt er mogelijk schade op in de fruitteelt en daarnaast is de Rosse woelmuis een belangrijke Rosse woelmuis Woelmuizen hebben een stompe kop, oren die grotendeels in de vacht verbor gen zijn, een korte staart,korte poten en relatief kleine ogen. Ze leven in hoofd zaak van plantaardige kost, met name groene stengeldelen van grassen. Karak teristiek is het vele gewoel met kort onder de oppervlakte lopende gangenstelsels en de talrijke looppaadjes die in de begroei ing zijn uitgevreten. De Rosse woelmuis kan in vergelijking met de andere soorten opmerkelijk goed klimmen en ook het ui terlijk is niet zo woelmuisachtig met een minder stompe snuit en wat langere staart. De kleur van de rug is een warm rossig bruin. De soort leeft bij voorkeur in een wat hogere begroeiing van grassen aan de rand van struweel, in bosj es, bij heggen of verspreide opslag van bomen en struiken. Die hogere begroeiing kan ook een rietveld zijn. Bessen,zaden, groene plantendelen, maar ook insecten vormen het belangrijk ste voedsel van de Rosse woelmuis die trouwens niet vies is van eitje wanneer dat voorhanden is. In koude winters wordt ook boomschors gegeten, waardoor er soms schade ontstaat in boomgaarden. tussengastheer voor teken waardoor de soort bij draagt aan de verspreiding van de ziekte van Lyme. De fauna van Schouwen-Duiveland begint door de komst en introductie van nieuwe soor ten steeds meer overeenkomst te vertonen met die van de verdere omgeving,zodat het eigen ka rakter van het voormalig eiland ook in dat op zicht langzaam afneemt. Met recreanten en de spullen die ze meenemen en de aanvoer van ma terialen als stenen, rijshout, grond, stro, plant- materiaal en dergelijke zijn de mogelijkheden voor allerlei organismen om hier te komen fors toegenomen. Meer informatie over de Rosse woelmuis, ove rige muizen en alle andere zoogdieren die in Zee land voorkomen is te vinden in de Zeeuwse zoog dieratlas die hieronder wordt aangekondigd. 66 Rosse woelmuis. Bij het onderzoek naar kleine zoogdieren wor den de muizen gevangen in een val met een leefgedeelte. Na controle wordt het dier weer vrijgelaten. Foto: Kees de Kraker.

Sterna | 2010 | | pagina 28