Natura 2000-gebieden... voor wat die status waard blijkt te zijn Een lid van de Grote Sterncontactgroep neemt dit voorj aar waar hoe een visser vlak bij het eiland in de Flaauwers Inlaag met fuiken in de weer is. Het is begin-mei, dus in de periode dat Grote Sterns zich gaan vestigen, een uiterst cruciale fase in hun broedcyclus. Indien naar oordeel van de vo gels er dan iets niet in de haak is, geven ze er de brui aan. Begin-mei zag het ernaar uit dat ze het ei landje in de Flaauwers Inlaag hadden uitverko ren, zodat de activiteiten van de fuikenzetter de waarnemer hevig in het verkeerde keelgat scho ten. Met name omdat de opgevlogen vogels ook in de volgende dagen niet meer terugkeerden. 'Het is te belachelijk voor woorden dat in het broedsei- zoen in een Natura 2000 gebied mag worden ge vist', mailt hij rond. Tweede voorbeeld, ook begin-mei. Tot hun ver bijstering zien natuurbeschermers die het Hoek- sche Waardse huis-aan-huisje 'Het Kompas' lezen, in de uitgave van 14 mei een foto van een Luchtmacht Cougar helikopter die in het Oude Land van Strijen capriolen uithaalt, enkele me ters boven de Molenweg, in het hart van het Staatsbosbeheerreservaat en Natura 2000 ge bied. Eerder al kreeg de polder de status van Vo gelrichtlij ngebied. Een oefenende helikopter begin-mei, dus in het broedseizoen. Met toch nog meer dan 100 paren zal het niet veel schelen of het Oude Land is in Zuidwest-Nederland het belang rijkste gruttobolwerk. Dit zijn ervaringen waarvan wij moedeloos worden, nietwaar.Van het derde voorbeeld trou wens ook. Eind-juni nagelt Norman van Swelm via het Delta VogelNetwerk mosselvissers uit Yer- seke aan de paal. Deze maken dan gebruik van een hen door LNV verstrekte vergunning om de bodem van de Voordelta te ontdoen van mossel zaad. De Voordelta is eveneens Natura 2000 ge bied en voorts kloppen Rotterdamse havenauto riteiten zich op de borst dat zich hier een Zeere servaat 'mag' ontwikkelen van 20.000 ha. Allemaal 'window dressing?' Daar lijkt het veel op. Want dat Den Haag erin is geslaagd om uitstel, versluiering en het voor zich uitschuiven te ver heffen tot een ongeëvenaarde kunst, zullen velen beamen. Zodat natuurbeschermers in juni jl. te verwerken kregen dat een flottielje van tenminste 15 mosselvissers in het nieuwbakken Natura-2000 zeereservaat de Voordelta zij n gang kon gaan. Websites Heeft natuurminnend Nederland de verwach tingen inzake Natura 2000-gebieden te hoog opge klopt? En, is men door beloftevolle retoriek inzake Natura 2000 opnieuw met opgestoken staart een muizenval ingelopen? De ervaringen in de Delta van de afgelopen zomer ontnuchteren wel, een sentiment dat voedsel krijgt wanneer we het inter net opgaan om de LNV website door te nemen. Dan lezen wij op www.mininv.nl/natura2000 'De Europese Unie heeft een zeer gevarieerde en rijke natuur, die van grote biologische,esthetische en economische waarde is. Om deze natuur te be houden heeft de Europese Unie het initiatief genomen voor Natura 2000'Dus let wel, ook 'eco nomische waarde',hetgeen de scheidende minis ter-president de afgelopen zomer nog eens extra onderstreepte. Zijn 'economische' kantekening veroorzaakte een forse uitslag op natuurbescher- mingsseismografen. Buitengewoon veelzeggend is hetgeen de website van het Regiebureau Natu ra 2000 vermeldt, www.natura2000.nl/In dat re giebureau werken samen de ministeries van LNV, Verkeer en Waterstaat, Defensie en namens de Gerard L. Ouweneel Afgelopen zomer waren kort achterelkaar kritische verhalen te lezen over ervaringen van veldmen sen in de Delta ten aanzien van gebieden die de Natura-2000 status al bezitten of gaan krijgen. Van die bevindingen werd men niet vrolijk. Ondanks dat de bewuste gebieden het Natura-2000 predikaat kregen opgeprikt, ziet het ernaar uit dat kwalijke aantastingen die zich er reeds manifes teerden, gewoon doorgaan. Droef. 70

Sterna | 2010 | | pagina 32