provincies het Interprovinciaal Overleg. Het vol gende staat er, houdt u vast. 'De natuur beleven, gebruiken en beschermen. Daar draait het om in de Natura 2000-gebieden. Recreanten en onder nemers maken gebruik van de gebieden.Wel iswaar lezen we wat verder dat planten, vogels en andere dieren er de bescherming vinden die nodig is om de soorten en leefgebieden in stand te hou den, maar de site noemt de recreanten en onder nemers als eerste. Dat zal deze niet zijn ontgaan, zodat natuurbeschermers zich kunnen voorberei den dat deze lieden te hoop zullen lopen met plan nen om in de Natura-2000 gebieden aan de gang te gaan, zwaaiend met de hierboven vermelde zin nen, gelijk destijds de Chinezen met Mao's Rode Boekje. Laagvlieggebied Eerlijk gezegd had schrijver al eerder zijn illusie moeten prijsgeven dat de Natura 2000-status on heil in onze natuurgebieden zou wegnemen en/of voorkomen. Als lid van een commissie die het Hoeksche Waardse Oude Land van Strijen door de procedure moest helpen, zag ik met verbazing en verontrusting welke instanties allemaal aan schoven om hun stem te laten horen. Daar was Defensie niet bij. Dat ministerie had o.a. door zit ting te nemen in het regiebureau haar positie in het Oude Land van Strijen veiliggesteld. Want, toegegeven, aan de foto van 14 mei jl. gaan jaren van frustraties vooraf. Jaren van teleurstellingen waarin veldmensen ervoeren dat met de aanwij zing als laagvlieggebied, Defensie haar gang gaat, de predikaten van stiltegebied, vogelrichtlijnge- bied, beschermd natuurgebied, Staatsbosbeheer- reservaat of Natura 2000 ten spijt. En omdat men overtreders in de praktijk toch niet voor de balie krijgt, geldt dat ook voor de recreatieluchtvaart. Wie na deze droeve ontboezeming nog moed heeft nieuwsgierig is, leze het verhaal in 'Het Vo geljaar' van destijds. De milieu-organisatie 'Het Hoeksche Waard Landschap' doopt na de foto van 14 mei wederom de pen in de inktpot. En u, natuurliefhebber, klopt de verwachtingen niet te hoog op indien uw fijne terrein de Natura-2000-status heeft of krijgt. Wel licht doet u er goed aan te wensen dat die status- aanwijzing achterwege blijft. Om lieden uit uw terrein te houden die gaan zwaaien met zinnen van die websites. 71 Militaire oefening gedurende het broedseizoen in Natura 2000-gebied. Foto:Henny van Ockenburg. Literatuur Ouweneel, G.L.2004. Verstoring van vogels door vliegtui gen: vechten tegen de bierkaai? Het Vogeljaar 52:114-117.

Sterna | 2010 | | pagina 33