Slakkeninventarisatie de Maire, Oosterland De locatie Het bezochte gebied ligt ten zuiden van Ooster land in de Oosterlandpolder. Hoewel de bedij king al uit 1354 stamt, is voor ons het jaar 1953 een goed uitgangspunt om het milieu voor slakken te beschrijven. Grote delen van Schouwen-Duive- land kwamen toen onder water te staan bij de Ramp, zo ook deze polder. Het landschap dat na het dichten van de dijken droog kwam te vallen werd vervolgens ingericht als een grootschalig ak kerbouwgebied. Echter niet op onze locatie, daar kwam verrassend genoeg 'nieuwe natuur'. Ten zuiden van Oosterland lag langs de kreek de Geule oorspronkelijk een nat weidegebied met een patroon van onregelmatige kavels. Veel ka vels hadden een drinkpoel voor het vee. Dat beeld werd bij de herinrichting rigoureus gewijzigd in een omwald gebied met veel open water en drassi ge gronden;het werd een natuurgebied, vooral in gericht voor vogels. Hydrologisch werd het ge bied geïsoleerd van de polder. Voor de afvoer van het polderwater is een watergang buitenom de omwalling aangelegd. Het ligt voor de hand dat de aanleg van de watergang en de wal in één werk zij n uitgevoerd, zoals je wel meer bulten en putten naast elkaar tegenkomt in het landschap. De bodem van het gebied zal vermoedelijk uit kalkrijke zeeklei bestaan, details zijn niet nage gaan. In de lage delen van de Oosterlandpolder is het oppervlaktewater brak door zoute kwel, het geen ook van toepassing is op de Maire. Van de wa tergang langs het gebied wordt een slechte water kwaliteit gemeld (Poppen Bijl,2007). Op stap Onze verzamelexcursie startte bij de kruising Lage Maireweg - Hoge Maireweg - Oud Heilige- weg. Hier lag een pad langs de watergang, waar mogelijkheden waren om slakjes te vissen. Jaap hield zich met het vissen bezig, terwijl ik in het gewas tuurde naar landslakken. Het was al tijden zeer droog, zodat ik mijn missie met weinig hoop op vondsten inzette. Eerst kwamen er wat oude huisjes van de Behaarde slak uit het gras, hetgeen niet meteen tot juichen stemde. Bij een oude af rastering, dwars op het pad, bood een stenen paal aan de linkerzijde nieuwe mogelijkheden. Aan de basis zat, verscholen in het gras, een grote aard slak. Bij een liggende paal onder het raster werden alleen lege huisjes van diverse soorten aangetroffen, waaronder de eerder genoemde Behaarde slak, Grote kartuizerslak en de Gewo ne barnsteenslak. Behalve de laatste, werden deze soorten levend aangetroffen aan de andere kant van het pad, onder een omgevallen houten hek- paal. Het gezelschap werd aangevuld met een Grote wegslak en twee Gewone tuinslakken. Onder die paal, die laag op het talud van de water gang lag, was het vochtig, dus konden de slakken er goed schuilen. Jaap had in de watergang slechts vier lege huis jes van de Ovale poelslak s.l. en een levende Op- Harry Raad Op 26-6-2010 bezocht de Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden de Maire, zuidelijk van Oosterland (km-hok 61 -407). Het gebied moest wat de slakken betreft een echte polderfauna ople veren, welhaast zeker met een brak element. Die verwachting kwam uit. Het slakkenwerk werd dit maal verricht door Jaap Woets en ondergetekende. MieuWg. -0.6 |f Óbèemnd Cm u Lopren^ Rampert f - utf livérlbgsinst "4^-,3 i r-S JX Is niet wanders ;tersteijl Kaartje van de Maire en omgeving met kilometerhokras- ter uit inventarisatie-atlas. 72

Sterna | 2010 | | pagina 34