puntje, Gewone kristalslak en de drie jachthoren soorten. De oogst in dit fraaie gebied was daar mee niet rijk, maar het vulde de lijst voor het kilo- meterhok toch leuk aan. Na het bezoek aan de ruïne hebben we niet ver der gezocht in het natuurterrein. Laïer realiseer de ik me dat we het gebied daarmee tekort hadden gedaan, want een strooiselmonster uit het loof bosje in het noordelijke deel had misschien meer soorten gegeven. Resultaat Met 25 slakkensoorten is een redelijk resultaat bereikt, het gaat om zeventien landslakken en acht waterslakken. Vijf landslakken zijn enkel als leeg huisje aangetroffen. Het voorkomen van slakken van zoet en brak water liet een opmerke lijke scheiding zien op korte afstand. Nu is het zo dat het brakke water sinds de ruilverkaveling uit de jaren vijftig landinwaarts oprukt; polderpeil- verlagingen hebben de zoute kwel doen toene men (Beekman et al., 1987). De laaggelegen Maire en de watergang hebben met zout kwelwa ter te maken, en dus wellicht ook met een toename van die invloed. Dat geldt niet voor de ondiepe, hoger gelegen wateren, zoals de wegsloten en de sloot langs het pad. De laatste valt 's zomers zelfs droog en bevat daardoor karakteristieke soorten die tijdelijk droogvallen verdragen. De slakken- fauna kent één Rode Lijstsoort, de Opgezwollen brakwaterhoren. Literatuur Beekman, F., et al. (red.), 1987. De vogels van Schou- wen-Duiveland. - Werkgroep Avifauna Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. Zierikzee. Poppen, J. J. M. Bijl, 2007. Waterplan Schouwen-Duive- land -Tauw, vestiging Rotterdam, Capelle a/d IJssel. Soortenlijst mollusken De Maire, Oosterland (km-hok 61-407); inventarisatie 26-6-2010, Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden. levend levend dood dood juv ad juv ad land: huisjesslakken Aegopinella nitidula Bruine blinkslak 1 Carychium tridentatum Slanke dwergslak 1 1 Cepaea nemoralis Gewone tuinslak 2 Cochlicopa lubrica Glanzende agaathoren 2 3 Monacha cantiana Grote kartuizerslak 3 1 Nesovitrea hammonis Ammonshorentje 1 Punctum pygmaeum Dwergpuntje 1 Pupilla muscorum Mostonnetje 1 2 2 Succinea putris Gewone barnsteenslak 2 Trichia hispida Haarslak 4 7 8 3 Vallonia costata Geribde j achthorenslak 4 1 Vallonia excentrica Scheve j achthorenslak 3 Vallonia pulchella Fraaie j achthorenslak 1 Vitrea crystallina Gewone kristalslak 1 land: naaktslakken Arion ater Grote wegslak 1 Deroceras laeve Kleine akkerslak 1 Limax maximus Grote aardslak (Tijgerslak) 1 water: huisjesslakken Anisus leucostomus Geronde schijfhoren 8 1 3 Aplexa hypnorum Slaapslak 2 6 1 Galba truncatula Leverbotslak 3 5 3 Gyraulus crista Traktorwieltje 8 3 Physella acuta Puntige blaashoren 1 1 Potamopyrgus antipodarum Jenkins' waterhoren 3 1 Radix ovata/peregra Ovale poelslak s.l. 24 4 5 Ventrosia ventrosa Opgezwollen brakwaterhoren >150 4 2 74

Sterna | 2010 | | pagina 36