Goeree-Overflakkee Reactie van Natuur en Landschap Goeree-Overflakkee op Windenergieplannen Provincie Zuid Holland Er is momenteel sprake van het plan om, tot 2020 op Goeree-Overflakkee 200-300 MW aan windmolens te zetten. Omgerekend naar de ver moedelijke capaciteit (3 MW-180 m hoog) zal dit om 70-100 molens gaan. NLGO meent dat dit een forse aanslag zal geven op de natuur- en landschappelijke kwaliteit van het eiland. Aan de andere kant ziet NLGO dat er toenemende behoefte is aan energie uit niet fossiele bron. Windenergie is hiervan, op dit mo ment, nog het meest rendabel, alhoewel ook dan nog veel subsidiegeld geïnvesteerd moet worden om de projecten van de grond te krijgen. Het blijft daarbij de vraag of een andere aanwending van dit subsidiegeld, via gerichte acties voor energiebe sparing, niet effectiever zou zijn. Voor NLGO leiden de plannen rond plaatsing van nog meer windmolens op Goeree-Overflak kee tot een lastige afweging. Als milieuorganisatie zijn we vóór de ontwikkeling van 'schone' energie. Aan de andere kant zien we niet graag dat Goe ree-Overflakkee verandert in een soort Flevo(molen-)polderlandschap. Om een helder standpunt te kunnen innemen heeft het bestuur van het NLGO een aantal criteria opgesteld. Ons doel hierbij is om te komen tot een afgewogen keuze, waarbij de bewoners, het landschap en de natuur niet het slachtoffer worden van onze hon ger naar energie. In de conceptnota wordt de voorkeur uitge sproken voor een lijnopstelling van windmolens langs grote infrastructuur (zoals snelwegen, kana len, spoorwegen en rivieren) en het liefst gecom bineerd met economische activiteiten. Op Goe ree-Overflakkee is wel sprake van grote infrastructurele elementen (met name Haring vliet, Krammer-Volkerak en in mindere mate Grevelingen)maar het zijn nu j uist die elementen die ook een hoge ecologische en landschappelijke waarde vertegenwoordigen. De economische ac tiviteiten zijn vooral vervoer en recreatie. Niet de meest voor de handliggende economische activi teiten om elektrische energie aan te leveren. De keuze voor een lijnopstelling (i.p.v. een parkopstelling) heeft ook onze voorkeur, maar niet onbeperkt. We zien bij de huidige opstelling van de windmolens op Goeree-Overflakkee de contouren van het eiland zichtbaar worden. Bij verdere invulling van deze lijnopstelling dreigt er een hek om Goeree-Overflakkee te worden ge plaatst. Vanuit landschappelijk en ecologisch oogpunt is dit ongewenst. Nog los van het, waar schijnlijk ook, negatieve effect op recreatie en toerisme, een belangrijke economische activiteit op Goeree-Overflakkee. Verder wordt in de conceptnota aangegeven waar, in Zuid Holland, de toevoeging van wind turbines goed samengaat met de bestaande aard en structuur van het landschap. Voor Goeree- Overflakkee zou dit de open ruimte zijn. "Grote lijnopstellingen staan op plekken waar het waait: bij de overgangen van water naar land, op dam men en dijken, zoals op Goeree-Overflakkee". Dit lijkt een prima gedachte, dat de molens daar staan, waar het waait, maar waait het niet gewoon overal op ons open poldereiland? En dan nog mag er niet worden voorbij gegaan aan de ecologische en landschappelijke effecten. In de conceptnota wordt ook aangegeven waar windmolens ongewenst zijn. "Windturbines laten zich niet goed verenigen met cultuurhistorisch of landschappelijk waardevolle gebieden." Goeree- Overflakkee heeft eenzelfde landschap als het Nationale Landschapsgebied Hoekse Waard. Ook al is dit planologisch niet als zodanig gehono reerd, de kwaliteit op Goeree-Overflakkee is er. En dus ook de landschappelijke onverenigbaar heid met windmolens. Als criteria voor onge wenstheid worden Natura 2000-gebieden, be schermde natuurmonumenten en de EHS genoemd, vanwege de natuurwaarden. Goeree- Overflakkee is omringd door deze gebieden en een deel van de EHS loop dwars over het eiland. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland heeft haar beleidsintenties op het gebied van de opwek king van windenergie in een conceptnota Wervelender vastgelegd. Natuur en Landschap Goeree- Overflakkee (NLGO) heeft hierop een zienswijze geschreven, waarbij vooral is gekeken naar de plannen, uit deze conceptnota, voor en op Goeree-Overflakkee. 75

Sterna | 2010 | | pagina 37