Goeree-Overflakkee grote kans op slachtoffers. Daarnaast mijden vo gels windmolens en de omgeving ervan, waardoor die gebieden ongeschikt als voedsel-, rust- of broedgebied worden. Ook leveren windmolenopstellingen barrières op. Vogels op trek en vogels op weg van en naar de broed- of slaapplaats vliegen om. Dat kost extra tijd en energie. Vogels moeten daardoor extra eten, terwijl er minder foerageertijd beschikbaar is. Een ander (mogelijk) effect is een lager broed- succes: jonge vogels worden langer alleen gelaten en moeten langer op voedsel wachten. Vandaar dat wij er voor pleiten dat: Daar waar buitendijkse gronden aanwezig zijn, geen windmolens worden geplaatst, i.v.m. migra tie bewegingen van en naar deze gronden. De afstand tussen windmolens zodanig groot wordt gehouden, dat ze niet als barrière worden waargenomen. Windmolens niet tussen twee natuurgebieden in worden geplaatst. Waar dit in het verleden wel is gebeurd (zoetwaterkanaal Stad - Middelharnis), moeten de molens na afschrijving (20 jaar) niet op dezelfde plek worden vervangen. Landschap Er mag niet 'eilandrond' worden geplaatst; een hekwerk moet worden voorkomen. Een 'bosvan molens (meerdere lijnen, parallel achter elkaar) is ongewenst. Eén lijnopstelling is het maximale. Er moet gekeken worden naar het beeld van de molens t.o.v. de omgeving. De zuidelijke en de westelijke horizon kennen geen hoge punten; de noordelijke (Rijnmondgebied) en de oostelijke (Dintelmond) wel. De zuidelij ke en westelij ke zij - den van het eiland moeten daarom verder worden gevrijwaard van windmolens. Milieu Windmolens leveren slagschaduw. Dit is hin derlijk voor mens en dier. Slagschaduw is het ef fect van verstrooid zonlicht op de wieken. Plaat sing van molens aan de noordelijke zijde van het eiland voorkomt in ieder geval het effect van slag schaduw voor de mens; voor fauna op het Haring vliet evenwel niet. Windmolens leveren, bij het draaien, geluid. Het effect hiervan wordt mede bepaald door de plaats van de molens t.o.v. de heersende wind (ZW)Ook dit pleit voor plaatsing aan de noorde lijke zijde van het eiland. Economie In de ontwerpnota wordt nauwelijks iets ge zegd over de sociaal- economische aspecten van het plaatsen van windmolens. Voornamelijk de grondeigenaren verdienen di rect aan de plaatsing van windmolens. De overige bewoners met 'een huis tuin' levert het plaatsen van windmolens in de nabijheid (tot 1,5 km af stand) waardevermindering op bij verkoop (zelfs de aankondiging van een plan alleen al levert dit op). Er moet een formule worden gevonden om deze financiële verschillen te vereffenen Bij stroomstoringen (de afgelopen jaren vele malen) moet het niet zo zijn dat dan ook de wind molens stilstaan. De infrastructuur en de techniek zal zo moeten worden ingericht dat juist dan de windmolens hun voordeel bieden. Windmolens worden na max. 20 j aar afgeschre ven. In onze beleving zouden er dan voldoende al ternatieven moeten zijn, anders dan de inzet van windmolens, om vervanging overbodig te maken. Dit zou in een bestemmingsplan (of convenant met de energiemaatschappijen en grondeigena ren) moeten kunnen worden vastgelegd. Samenvattend is Natuur en Landschap Goe- ree-Overflakkee geen tegenstander van windmo lens, maar alleen als de hierboven genoemde cri teria in acht worden genomen. Het bestuur van Natuur en landschap Goeree- Overflakkee Foto ondergrond: Lijnopstelling van windmolens langs de zuidkust, traject Grevelingendam-Battenoord. Foto: Kees de Kraker. 77

Sterna | 2010 | | pagina 39