Landschappen van Goeree Westduinen De Westduinen hebben een opmerkelijk reliëf van kopjes en slenken. De hoogte komt niet ver der dan 4 meter NAP en er is geen zichtbare af watering. Oostwaarts staat op de kaart wel de naam Klarebeek en dat wijst op een vroegere duinrel vanuit de Westduinen. Deze binnendui- nen zouden na de Romeinse tijd in de vroege mid deleeuwen zijn ontstaan, maar echt goed is dat nog nooit onderzocht. Ze waren onderdeel van een groter duingebied dat één geheel was met Voorne. Door de vorming van het Haringvliet kwam West-Voorne of Goeree los van Oost- Voorne. Het boomloze karakter van de Westduinen is altijd verklaard als een gevolg van de eeuwenlan ge gemeenschappelijk beweiding, maar zeker heid is daar niet over. In het recente boek van Anton van Haperen over landschap en planten groei op de eilanden in het zuidwesten van Neder land staat dat de Westduinen een grafelijk domein waren en al in de 14de eeuw voor de jacht werden gebruikt. In de 17de en 18de eeuw was het een wa rande, een gebied waar konijnen werden gehou den en 'geoogst'. Pas na 1740 kwam er runderbe- grazing. Bijzonder was de aankoop in 1842 door de ingelanden (boeren) van de West Nieuwland- polder, die de Westduinen gingen gebruiken voor begrazing met hun koeien tussen 1 mei en 11 no vember. Het gemeenschappelijk gebruik is dus minder oud dan altijd is aangenomen. De honder den koeien en vele paarden stonden onder dage lijks toezicht van een wachter,er was geen afraste ring. Omstreeks 1900 liepen er meer dan honderd Belgische trekpaarden. De mest van de koeien 41 Westduinen, ca. 1972. Foto: F. Beekman Frans Beekman Krijn Tanis In deze serie over de landschappen van Goeree mogen de Westduinen niet ontbreken. Al eerder kwamen ze in de Sterna ter sprake (1989, 2002). Met nieuwe plaatjes en nieuwe informatie kijken we nog eens naar dit binnen Nederland bijzondere duinlandschap.

Sterna | 2010 | | pagina 3