werd er verzameld voor gebruik op het land.. Ook keerde men de koeienvlaaien om ze te drogen als brandstof.Tussen 1920 en 1930 liepen er trouwens meer dan duizend kippen in de Westduinen.Tot 40 a 50 jaar geleden bracht de koeienwachter de melkkoeien in de namiddag uit de duinen naar hun eigenaar om ze te melken, 's Nachts stonden deze koeien op stal en werden ze de volgende morgen na het melken weer naar de Westduinen gebracht. En dan nu de foto's. De eerste foto van omstreeks 1972 geeft een goed overzicht van de Westduinen aan de kant van de West Nieuwlandpolder. De boerderijen met rondom bomen staan op de overgang van de bin- nenduinen naar de polder. De Westduinweg heeft een afrastering tegen de koeien. De boeren had den akkers in de polder en hun koeien graasden in de groene binnenduinen. Het geheel maakt dit landschap zo bijzonder en het behouden waard. De twee prentbriefkaarten die nu volgen, kocht ik bij Jaap Verloop uit Noordwijk aan Zee, die ie dere donderdag op de boekenmarkt in Den Haag staat. De 'ansichtkaart' met een poststempel uit 1947 laat mensen en koeien zien langs de West Opmerking redactie: Aan het geboomte te zien is het vc door hem georganiseerd. duinweg. Er stond toen nog geen hek en er was dus nog wel een koeienwachter. De beesten hadden een houten bordje met een band om de hals met eigendomsteken. De drinkpoel (op een oude landkaart 'weel') ligt in een hoek die het Waaigat heette. Staan de mensen te kijken omdat het vee voor 't eerst buiten loopt na de winter?0 Iedereen loopt er nog op klompen. De fietser rechts is Wil- lemTanis en links van hem staan diverse leden van zijn familie. Een fiets was in die jaren een heel bezit! Verder zien we aan de hoge palen allerlei bovengrondse leidingen. De volgende foto laat de oostelijke kant van de Westduinen zien. Hier ligt een hogere duinrand waar zand naartoe is gewaaid. Met de dennen of mastbomen heeft men dit zand vastgelegd om overstuiving van de cultuurgronden erachter langs de Oudelandseweg te voorkomen. Op de to pografische kaart uit 1899 staat dat al. Langs het prikkeldraad loopt een koeienpaadje. Deze foto is onmiskenbaar van na de Tweede Wereldoorlog. Dat is te zien aan de betonnen palen met een knik. Ook onder grond zit een dergelijke knik. Deze palen komen van het strand waar in de oorlog tet raëders stonden, gemaakt van drie liggende be- tonpalen en drie staande in de vorm van een pira mide. Bij het geknikte stuk waren ze met ijzerdraad aan elkaar gekoppeld. De constructies waren bedoeld eventuele landingen te bemoeilij ken. Zo'n versperringselement staat sinds kort bij het voormalige Polder- en Raadhuis aan de Dorpsring in Ouddorp. Soms zaten er mijnen op die palen gemonteerd, vandaar de naam 'mienpa- len'. Op veel plaatsen op Goeree zijn deze 'Duitse palen' ofWehrmachtspalen' nog te vinden als een herinnering aan de Atlantikwall. Ze zijn als oor logsbuit van het strand gehaald. Veel van die palen zijn nu mooi begroeid met korstmossen. Ten slotte nog wat vredelievends over de plan ten en de vogels. Behalve allerlei planten van de kalkarme droge duingraslanden groeit in een aan tal vochtige slenken van de Westduinen de Herfst- schroeforchis. Dit prachtige orchideetje komt al leen nog in Zuid-Limburg voor en sinds enige zomer; de belangstelling zal wel voor de fotograaf zijn of 42 Fragment topografische kaart 1899. Ten zuiden van 't Hoogerhuis liggen drie drinkpoelen. Naast de Westdui nen is de jongere West Nieuwlandpolder (1506) met een opmerkelijk krekenpatroon.

Sterna | 2010 | | pagina 4