Nachtvlinders in Nieuw-Haamstede Het gaat in dit project om de macro-nachtvlin ders en niet om de micro-nachtvlinders. Voor een beginneling een lastig onderscheid omdat de grootste micro's groter zijn dan de kleinste macro's. Dus de micro's doen niet mee, maar de nachtvlinders die overdag actief zijn, zoals de ko librievlinder en de mi-vlinder, weer wel. Ook de wespvlinders, dat zijn nachtvlinders die op een wesp lijken, worden meegeteld. Als nieuwe soort voor Zeeland werd in juli 2010 de wolfs- melkwespvlinder ontdekt op de Brouwersdam en bij Moriaanshoofd. Om een indruk te geven van de omvang van het project: in 2009 werden voor heel Zeeland: 133.000 vlinders genoteerd verdeeld over 486 soorten. Onderzoeksmethoden De methoden die voor het nachtvlinderonder- zoek worden gebruikt brengen geen schade toe aan de vlinders. Van het feit dat nachtvlinders op licht komen wordt dankbaar gebruik gemaakt bij het onderzoek. De lichtval is het belangrijkste middel voor sys tematisch onderzoek. De nachtvlinderval is een grote houten of plastic bak met een trechter van roestvrij staal en een grote UV-lamp erop. De val wordt aangezet als de schemering valt. De vlin ders worden door het licht aangetrokken en vlie gen via de trechter de val in. De val is gevuld met eierdozen waar de vlinders in weg kunnen krui pen. 's Morgens doe je het licht uit en bekijk je de dozen een voor een. D aarna zet j e de vlinders in de struiken waar ze blijven rusten tot het weer don ker wordt. Je hoeft er dus 's nachts niet voor op te blijven. In de zestien maanden dat ik nu met het project meedoe heeft de lichtval vijftig nachten aangestaan.'s- Zomers elke week, soms zelfs twee keer per week, in de andere seizoenen wat minder vaak. Op plaatsen waar geen stroom is worden laken- vangsten georganiseerd. De stroom komt van een aggregaat. Met UV-lampen wordt vanaf de sche mering een groot laken verlicht waar de vlinders op afkomen. De ene soort begint wat later te vlie gen dan de andere, zodat de nachtvlinderaars en kele uren bezig zijn tot alle soorten gearriveerd zijn. Spectaculair was de "nacht van Biesterveld" op 2 juli 2009. Tijdens de deze warme, windstille nacht werden 111 verschillende soorten gevan gen, 954 exemplaren. Biesterveld ligt in de duin- Marlies Jongejan Op een warme zomeravond zien we het allemaal wel eens: nachtvlinders die cirkelen om de bui tenlamp. Meestal blijft het bij de constatering dat er die avond veel motten vliegen. Ook natuurlief hebbers weten vaak niet dat er honderden verschillende soorten nachtvlinders zijn. Van 2007 tot en met 2012 wordt in Zeeland door ca. 40 vrijwilligers intensief onderzoek gedaan naar het voorkomen van nachtvlinders. De bedoeling is dat de gegevens gebundeld worden als boekwerk in de reeks "Fauna Zeelandica" van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Sinds mei 2009 werk ik mee aan dit project. Gestart als serieuze beginner heb ik na ruim een jaar voldoende ervaring om de soorten die in de duinen het meest voorkomen te determineren, Voor de lezers van Sterna een verslag van mijn ervaringen en een voorproefje van de resultaten van het veldonderzoek op de Kop van Schouwen. De Jota-uil met allerlei opvallende pluimpjes is een soort die op Schouwen veel wordt waargenomen. Foto: Anton Baaijens. 45

Sterna | 2010 | | pagina 7