In de tussenliggende periode is er geen syste matisch onderzoek gedaan. Wel hebben leden van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland en an dere waarnemers gegevens verzameld. Doordat er zoveel verschillende soorten macronachtvlinders zijn (in Zeeland meer dan 600) is deze groep een interessante graadmeter voor biodiversiteit. Daarom is het de bedoeling dat de systematisch verzamelde nachtvlinderge- gevens worden gekoppeld aan biotoopgegevens. Aan het einde van de onderzoeksfase zullen alle gegevens worden geanalyseerd waarmee belang rijke aanvullende informatie voor beheerders van natuurgebieden en openbaar groen beschikbaar komt. Aan de rand van het vliegveld Onze achtertuin ligt op korte afstand van het Duinhotel in Nieuw-Haamstede en grenst aan het vliegveld. De sloot achter ons huis is rijk begroeid met allerlei vochtminnende planten. Twintig meter verder is in 2005 een nieuwe duinbeek ge graven en ook de oevers van deze duinbeek heb ben een gevarieerde begroeiing. De lichtval trekt ook soorten aan uit de tuinen van nabijgelegen woningen. Door deze combinatie van biotopen komen er veel verschillende nachtvlinders voor. In de zestien maanden dat de val hier gebruikt wordt hebben we al 300 verschillende soorten kunnen noteren. Een heel goede locatie dus. De eerste zomer was het erg overweldigend om als onervaren onderzoekster met een barstens volle val geconfronteerd te worden, zeker omdat ik toen de meeste vlinders nog niet goed wist te de termineren. Het was af en toe om radeloos van te worden, soms maakte ik bij na een achturige werk dag om alles uit te zoeken. Gelukkig kwamen Hans en Anton elke veertien dagen helpen en dat is ook nu nog zo. Als ik een soort niet gelijk weet en ook als ik denk een zeldzame soort gevangen te hebben dan stuur ik een foto op. Zowel in 2009 als in 2010 zaten er in de zomer behalve vlinders ook behoorlijk wat Julikevers in de val, op een gegeven moment wel zeventien stuks. Ook deze bijvangst is genoteerd. Grote verrassingen Een grote verrassing wachtte ons dit voorj aar in de val: de Roomvlek. Een veelkleurige vlinder, zwart met crèmekleurige vlekken, gele achter- Enkele kenmerkende soorten voor de Kop van Schou wen, van boven naar beneden: Groene weide-uil, Gele kustspanner en Kleine hageheld. Foto 's:Anton Baaijens.

Sterna | 2010 | | pagina 9