Op stap Monnikenwerk met Gerard Ouweneel Driemaal is scheepsrecht gaat bij Roodhals ganzen niet op. Geïnspireerd door verhalen over velden vol Roodhalsjes, gaf Adri van der Heiden (A3) te kennen dat hij die taferelen begeerde te aanschouwen. De eerste poging liep in Bulgarije vast in kniehoge sneeuw, waarboven een paar Roodhalsganzen rondvlogen. De tweede verliep evenmin succesvol. Veertig j aar geleden was het in de Dobrogea begin-november steevast prijs met zowel Roodhalsganzen als barre Oost-Europese weersomstandigheden. Maar in die november- week in 2005 was het langs de Roemeense Zwarte Zeekust zomer, compleet met Boomkikkers, vlin ders, zomervogels en daartussen enkele Rood halsganzen. Het kwam tot een derde poging, waarop ook Rob Burgmans en Jan Smit inhaak ten. Volgens de website www.brantaruficollis.org waren de vogels half-j anuari niet te missen. Vanuit een winters vaderland vlogen wij op 17 januari 2010 naar Boekarest. De voorafgaande dagen hadden wij gepoogd om, glurend naar weerprofe- te Helga van Leur, langs en door haar aanvallige gestalte op hetTV-scherm heen, kennis te krijgen hoe het er in Roemenië voorstond met het weer. Veelal tevergeefs, want Helga bleek bij haar beto gen steeds vóór dat land post te vatten. Een websi te had zich gewaagd aan een lange termijn weers verwachting. Dat zag er best goed uit. Eenmaal ter plekke, pakte die voorspelling uit als misleidende onzin, als een Roemeense Enkhuizer Almanak. Toen wij op 17 januari uit Boekarest wegreden naar Constanta, ving het aan met sneeuwen. De daaropvolgende dagen hield het soms op, maar al leen om daarna weer door te gaan. En vooral har der. Aangejaagd door een uit pal oost blazende ijswind kracht minstens zes, bij een temperatuur tot minus tien, leverde dat een chill-gewaardwor- ding op waarmee De Bilt zich vergenoegd in de handen zou wrijven, als zijnde een nieuw record. Wij deden dat niet. In plaats van een Florence Nightingalerol te vervullen, sms-te Robs Erna uit het vaderland 'het wordt nog veel erger'. Op de TV kwam geen eind aan de omineuze berichten en beelden over de malheur die Roemenië en haar bevolking overkwam. Daarbij berichten over ingesneeuwde automobilisten met rond hun vervoermiddelen wolven. Om die ervaring te delen, opperde één van ons het weinig overwogen idee ons in de auto te laten insneeuwen - gemak kelijk geredeneerd vanuit de goed verwarmde en rijk van destillaat voorziene hotelbar van Ibis- Constanta, nietwaar? Vanaf die plaats zagen wij boven de Zwarte Zee veertien Roze Pelikanen passeren, nota bene richting noord Na een dag hotelisolement ging het naar His- tria, een befaamde locatie voor Roodhalsganzen. Aan het begin van de toegangsweg een nieuw ge bouwtje, met op de gevel geschilderde symbolen die duidden op een klerikale bestemming. On neembare sneeuwduinen beletten de weg in te slaan. Beschutting zoekend achter de stammen van de rij enorme, door elementen geteisterde peppels, vonden we ver weg een kleine duizend ganzen, waarbij tientallen Roodhalsjes. In de rondtollende stuifsneeuw en weggescholen in het dik liggende pak, wisten ze zich pijnlijk goed aan ons zicht te onttrekken. Bij een temperatuur waarbij vergeleken het Texelse 'kouwe snerp' tot een zwoel zomerwindje kromp, bleven wij een poosje waarnemen. Steeds meer arriverende gan zen, maar ook meer sneeuw. In de peppelrij een Grijskopspecht en een afvliegende Arendbui zerd. Daarna verder, nog niet wetend dat dit de enige Roodhalsjes zouden blijven. In Sinoe wer den we onthaald op glühwein, die wel van pas kwam. Vier dagen later had een sneeuwschuiver de Hi- striaweg enigszins berijdbaar gemaakt. We sloe- 90 Er was een melding van twee Roodhalsganzen in het Oude Land van Strijen. De volgende dag ging ik op zoek, vond ze en genoot. Geen zorg dat u opnieuw door een bekentenis heen moet wat deze vogels in het gemoed overhoop ftalen. Degene die zich ertoe kon zetten kennis te nemen van deze schrijfsels, weet hoezeer ik ze verbind aan Roemenië, in het bijzonder de Dobrogea, de kuststrook ten zuiden van de Donaudelta. De daar 's winters verblijvende Roodhalsganzen trekken al ruim veertig jaar als een magneet, zij het dat er soms belevenissen zijn die doen aarzelen er opnieuw heen te gaan. Bijvoorbeeld de volgende.

Sterna | 2010 | | pagina 12