halve minder grote aantallen gedu rende de piek was bij veel soorten de periode waarin ze werden waargeno men korter. Tuinlijsten Van drie personen, waaronder de Schouwse toppers Marlies Jongejan en Hennie Ravensteijn, kreeg ik een lijst waarin het maximaal aantal vlin ders per soort per week in hun tuin is genoteerd. 'Good old' Chris van de Brugh meldde vanuit z'n woonplaats (Bilt- hoven): over BRU(inisse) niks te melden. Daar viel bij zijn stacaravan op Aquadelta van de zomer nauwe lijks een vlinder te zien. Wat dat be treft lijkt het weinig verschillend met de ervaringen in mijn achtertuin. In tegenstelling trouwens met wat er door onze toppers werd gezien. Ik moest dan ook even in mijn ogen wrijven bij de lij st van Hennie Raven steijn. Zit erbij mij soep in mijn ogen? Hoe is het toch mogelijk dat in zo'n wijk als de Westeren Ban op Haam stede zoveel verschillende soorten te zien zijn? Want ondanks het magere vlinderjaar is het weer een respecta bele lijst. Wel daalde het aantal soor ten dagvlinders zowel bij Hennie als Marlies van 25 in 2009 naar 22 in 2010. En bij een nauwkeurige vergelijking met voorgaande jaren zien we dat de aantallen per soort en de waarne mingsperiode wat kleiner zijn gewor den. Marlies meldt "geen Landkaart je en Geelsprietdikkopje dit jaar. Het gaat helemaal niet goed met de dik- kopjes, naar mijn idee". Bij Marlies is het Oranje zandoogje met 20 exem plaren in de eerste week van augustus de talrijkste soort en bij Hennie weet de Distelvlinder zich half augustus tegen de verdrukking in met 12 indi viduen op de eerste plaats te neste len. Half juli tot eind augustus is top tijd voor vlinders (Figuur 1), al is de invloed van het slechtere weer met regen en wind duidelijker zichtbaar bij Marlies (tuin grenst aan open gebied) dan bij Hennie (meer beschut). Wanneer de lijst jes van week 30 worden vergeleken met de nationale tuintel- ling zien we op de Schouwse lijstjes karakteristieke soorten voor het duingebied als Kleine parelmoervlinder en Heivlin der, die elders dan dan weer ontbreken. Dagactieve nachtvlinders Zowel Marlies als Hennie zagen meer dan een maand lang Kolibrievlinders in hun tuin, Hennie zelfs 3 exemplaren. Hij vermeldt naast een Glas vleugelpijlstaart ook de waarneming van een Metaalvlinder in de Westeren Ban. Dit fraaie blauw gekleurde vlindertje wordt weer wat vaker in het duingebied waargenomen. Niet genoteerd op de tuinlijsten,maar wel heel veel aanwezig was het Gamma-uiltje en op de platen in de Gre- velingen deed de Sint Jansvlinder het erg goed. De rupsen van deze soort leven op rolklavers en daarmee zijn hier hele vlak ten begroeid. Met name op de Hompelvoet waren vele hon derden Sint Jansvlinders te zien. Dankwoord Chris van de Brugh, Marlies Jongejan, Cobie Dekker en Henny Ravesteijn hartelijk dank voor het doorgeven van hun waarnemingen. Hennie Ravesteijn Marlies Jongejan 18 16 14 12 10 8 6 4 2 0 o co co CT> CM CM CO CM O ■M- CO M" CO weeknummer Figuur 1. Aantal dagvlindersoorten per week op twee tuinlijsten uit de Kop van Schouwen in 2010. Literatuur De site van waarneming.nl werd doorgenomen op waarnemingen van dagvlindersm.b.t. vermeldingen voor Schouwen-Duiveland,verderzijn diverse vlindersites geraadpleegd. 97

Sterna | 2010 | | pagina 19