eind jaren zeventig werd weer een enkel broedgeval gemeld. Complete tellingen ontbreken, maar duidelijk is wel dat de soort in de jaren daarna erg schaars bleef, waarbij de reeks strenge winters van middenjaren tachtig ook een rol gespeeld zal hebben. Start bescherming op Schouwen-Duiveland Sinds begin jaren zeventig stimuleerde Vogelbescherming Nederland het plaatsen van broedkasten voor Kerkuilen, een fenomeen dat werd uitgevonden door oppassende vogelaars in de Achterhoek, die zagen dat Kerkuilen tot broeden kwa men in duivenhokken. De methode sloeg aan, en werd gepro pageerd door Sjoerd Braaksma en sinds 1986 door Johan de Jong. Laatstgenoemde stimuleerde de oprichting van regiona le beschermings-cellen en was betrokken bij de oprichting in 1987 van de Kerkuilen Werkgroep Zeeland. Namens de even eens net opgerichte Vogel werkgroep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland was Rinus van't Hof aanwezig. Rinus had al jarenlang een fascinatie voor natuur en speciaal voor roofvogels en uilen. Niet verwonderlijk dus, dat het zaad bij hem in goede aarde viel! Van't Hof en companen gaan aan de slag Zoals boven geschetst stelde de Schouwse kerkuilpopulatie bij de start van de werkzaamheden van Rinus van't Hof niet veel voor. De hele Zeeuwse populatie bedroeg in 1987 circa 30 paar, met een accent op Zeeuws-Vlaanderen. De belang rijkste activiteit van Rinus en zijn hel pers bestond uit het maken en vervol gens op geschikte locaties plaatsen van speciaal voor de Kerkuil vervaar digde nestkasten. In de beginjaren nog mondjesmaat, maar vanaf 1992 wist de Stichting Landschapsbeheer Zeeland geld te verwerven voor het vervaardigen van kasten. Door een combinatie van door Rinus gemaak te en via de SLZ kant en klaar aange boden nestkasten raakte het project in een stroomversnelling. Van groot belang daarbij was dat Rinus en zijn medewerkers actief op pad gingen om te praten met boeren en andere schuurbezitters, bij wie het plaatsen van een kast zinvol leek. Zoiets gaat echt niet vanzelf! Rinus en zijn com panen gingen dus letterlijk 'de boer op'; gewapend met folders en een helder verhaal over nut en noodzaak van zo'n kast in de schuur. Daarbij wisten ze de juiste snaar te raken: in veel gevallen volgde toestemming om te plaatsen en na een tij dj e namen geïnteresseerden steeds vaker zelf contact op met de vraag of er bij hen ook niet zo'n mooie kast geplaatst kon worden. En bij het plaatsen bleef het niet. Van het begin af aan hield Rinus keurig bij waar de kasten hin gen, en alle adressen werden min stens een maal per jaar met een be zoek vereerd. Een kop koffie en een praatje met de schuurbezitter: zijn er uilen gezien? Hebben er uilen in de kast overnacht? Hoe staat het met de uilen in de omgeving? Als geen ander had Rinus daar een beeld van! En dan de schuur in, de ladder op, kasten controleren en schoonmaken. Bij be woonde kasten nam de bezoekfre- 99 Kuikens van de Kerkuil, hier in handen van Piet Roks. Geen beestjes om met blote handen vast te pakken, zou je denken. Foto: Rinus van 'tHof.

Sterna | 2010 | | pagina 21