Blijvers of trekkers Er zijn 87 terugmeldingen van op Schouwen- Duiveland (bijna allemaal als nestjong) geringde Kerkuilen beschikbaar. Het gros van deze vogels lijkt geen behoefte te hebben het eiland te verla ten: liefst 55 terugmeldingen, oiwel 63%, is af komstig van het eiland. Vijftien vogels (17 wer den elders in Zeeland teruggevonden, meer bepaald op Walcheren (4), de Bevelanden (6) en op Tholen (4). Opvallend is het ontbreken van Schouwse vogels in Zeeuws-Vlaanderen. Samen met slechts één melding in Vlaanderen is dit een indicatie dat Schouwse vogels over het algemeen niet ver zuidwaarts vliegen. Dé grote uitzonde ring hierop was een in juni 2004 als nestjong ge ringde vogel uit Oosterland, die in november van datzelfde jaar werd gevonden in de Spaanse pro vincie Murcia. Ze kunnen het dus wel! Het aantal vogels dat het eiland in noord- of oostelijke richting verlaat is ook tamelijk gering, getuige de vijf meldingen uit Zuid-Holland (waarvan vier op Goeree-Overflakkee)zeven uit Noord-Brabant en twee uit Flevoland. Er zijn geen meldingen van Schouwse Kerkuilen uit ten noorden of oosten van ons gelegen landen be kend. Kijken we naar de herkomst van op Schouwen- Duiveland aangetroffen geringde Kerkuilen, dan zien we veel overeenkomsten, maar ook enkele verschillen met bovenvermeld patroon. Ten eer ste komen 58 van de in totaal 99 terugmeldingen van op het eiland geringde vogels. Dat is een fors percentage, dat wellicht wat ruim uitvalt omdat er op het eiland relatief veel ringwerk is verricht, zeker ten opzichte van andere Zeeuwse regio's. Dertien op het eiland gevonden vogels zijn elders in Zeeland geringd (6 Walcheren,2 Bevelanden, 5 Tholen), waarbij wederom het ontbreken van vo gels uit Zeeuws-Vlaanderen opvalt. Opmerkelijk is dat zes vogels geringd zijn in België (5 Vlaande ren, 1 Wallonië). Er lijken dus meer Kerkuilen uit die contreien naar Schouwen toe te vliegen dan vice versa. Datzelfde geldt voor de andere Neder landse provincies, waar 18 van de op Schouwen- Duiveland gevonden geringde vogels vandaan bleken te komen. Naast vijf vogels van Goeree- Overflakkee en één elders uit Zuid-Holland waren nog zeven andere provincies vertegen woordigd, waaronder Friesland (2), Drenthe (2), Limburg (2) en Noord-Holland (1). Opmerkelijk Figuur 6. Vindplaatsen van op Schouwen-Duiveland ge ringde Kerkuilen (zwarte stip) en herkomst van op het ei land teruggevonden geringde Kerkuilen (grijze stip). Ge gevens Vogeltrekstation -centrum voor vogeltrek en -demografie. tot slot zijn de vier vondsten van Duitse Kerkui len, afkomstig uit Niedersachsen (1), Nordrhein- Westfalen(2) en Hessen (1). Al met al lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat meer Kerkuilen uit de wijde omgeving naar Schouwen-Duiveland toevliegen dan dat er vo gels van het eiland naar elders vertrekken. Een groot deel van de eenmaal op het eiland gevestig de vogels lijkt behoorlijk honkvast en verlaat het eiland niet meer. Gevaren en problemen Kerkuilen in onze contreien hebben geregeld te maken met twee belangrijke problemen: daljaren in de cyclus van de Veldmuis en andere muizen en strenge winters. In dat laatste geval speelt vooral een stevig sneeuwdek een negatieve hofdrol, dat belemmert het zoeken naar prooi in ernstige mate. Hoe vervelend ook voor de Kerkuil: dit zijn natuurlijke oorzaken van de aantalsfluctuaties. Anders ligt dat voor twee ook op het eiland spe lende problemen: het wegverkeer en vergiftiging. In de ringterugmeldingen komt het wegverkeer duidelijk naar voren: 43 van de 97op Schouwen- Duiveland dood teruggevonden geringde Kerk uilen werd als verkeersslachtoffer aangemerkt. Bij het plaatsen van nestkasten is rekening gehou den met het verkeersprobleem: kasten worden bij voorkeur niet geplaatst nabij voor de Kerkuil als jachthabitat aantrekkelijke wegbermen waar een serieuze kans op aanvaringen bestaat. Berucht 106 op Schouwen geringd op Schouwen gevonden

Sterna | 2010 | | pagina 28