zijn wat dat betreft de Weg naar de Val bij Zierik- zee en de Serooskerkse Weg ter hoogte van de Schelphoek. Een goede database waarin alle op het eiland gevonden dode Kerkuilen zijn opgeno men bestaat helaas niet, het hier gegeven aantal betreft alleen geringde vogels en is*dus zeker niet volledig. Andere opgegeven doodsoorzaken van op Schouwen-Duiveland gevonden geringde Kerk uilen zijn tegen een felle lichtbron gevlogen (1), tegen een ruit gevlogen (6), tegen een gebouw ge vlogen (1), tegen bedrading gevlogen (1), ver dronken in drinkbak (1), dood gevonden in schuur (7) of in nestkast (2), vergiftigd (5), ver zwakt (13) en vast in natuurlijke holte (2). Bij 15 terug gemelde dode Kerkuilen werd geen doods oorzaak opgegeven. Overigens zal een deel van de verkeerslachtoffers al verzwakt zijn door andere oorzaken, bij voorbeeld door voedselgebrek en winterkoude. Moedwillige vergiftiging van Kerkuilen lijkt niet voor te komen op het eiland. Wel zijn er ver giftigde vogels gevonden die waarschijnlijk teveel muizen hadden geconsumeerd die geknabbeld hadden aan een met een vergif als Finito bewerkt aas. Het wegvangen van nestjongen voor de ver koop is landelijk gezien een probleem. Er is vraag naar jonge uilen (een Harry Potter-effect?) en dus is er aanbod, scan bij voorbeeld Marktplaats.nl er maar eens op.Te hopen valt dat dergelijke praktij ken de Schouwse populatie bespaard blijven. Toekomst Dankzij al het werk van Rinus van't Hof en zijn medewerkers ligt er een goede basis voor een ge zonde toekomst van de Kerkuil op Schouwen- Duiveland. Natuurlijk zal het aantal broedparen blijven variëren op basis van het voedselaanbod en winteromstandigheden. Met een goede inrich ting van erven en faunaranden kan de soort flink geholpen worden. Verder valt te hopen dat de gas tvrijheid die veel landbouwers de Kerkuilen bie den gecontinueerd zal worden. Agrariërs kunnen de soort voorts zeer behulpzaam zijn door het ge bruik van muizen- en rattengif tot een minimum te beperken. Tot slot valt te hopen dat andere vo gelaars het stokje van Rinus willen overnemen als het gaat om het plaatsen en controleren van kas ten, het geven van voorlichting aan boeren, het ringwerk en al die andere zaken die het kerkuil- proj eet de afgelopen 25 j aar tot een succes hebben gemaakt. Dankwoord Dit artikel had niet geschreven kunnen worden zonder de hulp van de volgende personen: Lara Marx hielp bij het databasewerk en maak te de verspreidingskaart. Erik van Winden ver vaardigde de kaart met de ringterugmeldingen. Jan Piet Bekker wordt bedankt voor het uitplui zen van de braakballen. Bijzondere dank gaat uit naar Rinus van 't Hof, wiens naam onverbrekelijk verbonden is aan het herstel van de Kerkuil op Schouwen-Duiveland. Ook de andere Kerkuil-actievelingen Jos van Fe- lius, Simon Hart en Vincent Krans en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland worden hartelijk be dankt voor hun inzet. Voor het vele ringwerk gaat dank uit naar de ringers wijlen Gerard Slob en Dolf Schaap en Rinus van't Hof. Alle ringgegevens werden ter be schikking gesteld door Henk van der Jeugd van het Vogeltrekstation -centrum voor vogeltrek en - demografie. Een eerdere versie van dit artikel werd kritisch doorgenomen door Mare Buise en Nanning-Jan Honingh van de Kerkuilwerkgroep Zeeland. Literatuur Bekker JP et al 2010. Zoogdieren in Zeeland; Fauna Zeelandica Deel 6. Zoogdierwerkgroep Zeeland Het Zeeuwse Landschap. Wilhelminadorp. BrandtT. Seebab C. 1994. Die Schleiereule, Okologie eines heimlichen Kulturfolgers. AULA-verlag, Wiesba den. Buise M. 2009. Kerkuilwerkgroep Zeeland/STONE Zeeland, nieuwsbrief 2007-2008. Hof, R. van't. 1991. De Kerkuil op Schouwen-Duive land. Zeelieven 7(3): 64-66. Hof, R. van't2001Broedverslag Kerkuilen 2001Zeelie ven 17:8-9. Hof, R. van't. 2005. Topjaar voor Kerkuilen op Schou wen-Duiveland in 2004. Sterna 50 (1): 14-15. Jong, J. de. 1995. De Kerkuil en andere in Nederland voorkomende uilen.Friese Pers Boekerij,Leeuwarden. Taylor, 1.1994. Barn Owls, predator-prey relationships and conservation. Cambridge University Press, Cam bridge Werkgroep Avifauna Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. 1986. De vogels van Schouwen- Duiveland. De Vries, Zierikzee 107

Sterna | 2010 | | pagina 29