We hebben in de kreek van de Schelphoek (km- hok 44/45-413; 28 april 2010) geen Hydrobiidae opgevist. Wel kwamen we hier de Strandgaper My a arenaria en het Muiltje Crepidula fornicata tegen. De laatste zat massaal op^de stortsteen langs de oever. Een andere plek zonder vertegen woordigers uit deze familie was de 'Zoete Vest' van Zierikzee (km-hok 53-408,13 mei 2009). Hier vonden we alleen de Kleine diepslak Bithynia leachii en hetTractorwiéltje Gyraulus crista. Soms troffen we helemaal geen mollusken aan, zoals bij de inlagen ter weerszij de van de aanzet van de Pij - lerdam, de Westenschouwensche Inlaag (km-hok 39/40-410). Al deze wateren zijn in de bijgevoegde tabel weggelaten om de schets van de drie Hydro biidae niet te verstoren. Opmerkingen Uit de inventarisatie blijkt dat er in het binnen water van Schouwen-Duiveland de nodige ver scheidenheid is aangetroffen. De zuidkust laat in lagen en doorbraakkreken zien met soorten die op brak tot sterk brak water wijzen. De Opge zwollen brak waterhoren is er rijk aanwezig, in te genstelling tot de Hydrobiidae van minder zout water. We vonden er een enkele maal zelfs typisch mariene (zeewater) soorten, zoals het Wadslakje, Muiltj e en de Strandgaper. De twee wateren bij De Val vormden een verrassende uitzondering met enkel de zoetwatersoort Jenkins'waterho- ren. Het muiltje moet een recente verschijning zijn in de Schelphoek,in Kuijper (2000) werd deze vindplaats nog niet gemeld. Op Schouwen-Duiveland werden de wateren met Basters drijfslak meer centraal en aan de noordzijde gevonden. De oorzaak moet in het la gere zoutgehalte van het water gezocht worden. De invloed van het polderwater is er groter dan in de inlagen, wat een andere dynamiek geeft in zoutgehalte en waterkwaliteit. Voor de beschei den rol die Basters drijfslak in het centrale en noordelijke deel speelt moet echt nog een heldere verklaring gevonden worden. Met het zoutgehal te neemt hij het niet heel nauw, er lijken genoeg kansen voor deze soort. De twee andere Hydrobi idae zijn er beter vertegenwoordigd. De bijna zoete wateren zijn nauwelijks bezocht, de doelsoort Basters drijfslak zou daar toch niet te vinden zijn. Op grond van zoete kenmerken van de oevervegetatie hebben we bijvoorbeeld een plas aan de noordzijde van Nieuwerkerk en een weel aan de Oudepolderdijk/Capelleweg, zuid oostelijk van Schuddebeurs, links laten liggen. Tot slot Het bemonsteren van het binnenwater op Schouwen-Duiveland op ruim 60 plekken laat met zeven waarnemingen van Basters drijfslak een ta melijk schaars voorkomen van die soort zien. Met deze inventarisatie wordt het beeld uit Kuijpers (2000) en Gittenberger Janssen (1998) echter ruim overtroffen, daarin staat alleen het atlasblok met Zierikzee - Kaaskenswater en Ronde Weel - aangeduid. De score uit het voorlopige atlasje van het ANM (2003) wordt bij lange na niet gehaald, wat aangeeft dat die gegevens nog gecontroleerd moeten worden, zoals de samenstellers dat ook duidelijk aangeven. Gelet op de aard van onze in ventarisatie, is overigens niet uit te sluiten dat B as ters drijfslak nog wel eens ergens anders opduikt. Tot besluit wil ik hier Jaap Woets bedanken voor zijn praktische inzet - wat het tempo in dit project ten goede kwam - en voor het doornemen van de concepttekst. Literatuur ANM, 2003. Atlasje ANM - Atlasproject Nederlandse Mollusken, Amsterdam; voorlopige kaarten, werkdocu ment voor regiocoördinatoren. Bank,R. A.,L. J.M. Butot E. Gittenberger, 1979. On the identity of Helix stagnorum Gmelin, 1791and Turbo ventrosus Montagu, 1803 (Prosobranchia,Hydrobiidae). - Basteria 43(1-4)51-60. Bruyne, R.H. de, H. Wallbrink A.W. Gmelig Mey- ling, 2003. - Bedreigde en verdwenen land- en zoetwater- mollusken in Nederland (Mollusca); basisrapport met voorstel voor de Rode Lijst. - Stichting European Inverte- brateSurvey-NederlandenStichtingANEMOON(2003). Butot, L.J.M., 1977. Het Kaaskenswater en het natuur wetenschappelijk belang van typelocaliteiten. - RIN-rap- port, Rijksinstituut voor Natuurbeheer, Leersum. Gittenberger, E. A.W. Janssen (red.), 1998. De Ne derlandse zoetwatermollusken. - Nederlandse Fauna 2. Naturalis,KNNV EIS-Nederland, Leiden. HoEKSEMA,D.F.,J.P.KREPS&G.F.SiMONS,1991.Waarne- mingen aan enige Nederlandse Hydrobia's, met de ver melding van een nieuwe vindplaats van Semisalsa stagno rum (Gmelin, 1791). - Correspondentieblad N.M.V., Nr. 263:908-916. Kuijper, W., 2000. - De weekdieren van de Nederlandse brakwatergebieden (Mollusca). - Nederlandse Faunisti- sche Mededelingen, 12:41-120. Raad, H.J., 2009. Het voorkomen van Basters drijfslak op Tholen. - Spirula, No. 368 (mei/juni 2009) ,56-58. 111

Sterna | 2010 | | pagina 33