Vissershaven Ouddorp (poststempel 1963). Collectie F. Beekman heet terecht Oosternol. Vanaf het dorp kronkelde een landweg naar 'de haevende van Ouddurp'. Schaapskudde De eerste foto van omstreeks 1960 laat de Oos ternol goed zien. Aan de andere kant van de ha venopening staat de reddingbootloods, waar met een giek de reddingboot Juliana te water kon wor den gelaten. De stalen kottertjes met hun ken merkende sleepnetten omhoog varen de haven in en uit. Naast het linker scheepje ligt een ton in het meer dan 20 meter diepe Springersdiep. De twee de auteur zwom daar wel naar toe in z'n jonge jaren! Op de dijk graast de schaapskudde van Feitse Boerenwinkel, een vrijgezel die in een woonwagen aan de haven woonde. Die schapen waren er speciaal om de grond van de nieuwe dijk uit 1958/59 vast te trappen. Op veel dijken liepen die beesten toen. De schaapskooi lag in de eerder genoemde inlaag ter hoogte van de Kommers weg. Omstreeks 1975 stopte Boerenwinkel en ging Bas Molendijk nog een tijdje als herder door. Links in de verte ligt de Hompelvoet of'Paereplaete' zoals de Ouddorpers die noemen. Ten westen van de haven van Ouddorp loosde men toen met afgaand tij ongezuiverd rioolwater. Haventje De tweede foto toont het haventje aan de bin nenzijde. De huizen zijn na de oorlog en na 1953 weer opgebouwd. Geheel rechts is het oude pak huis thans architectenbureau Zeelenberg. Aan het andere eind van het rijtje huizen was nog lang een café. Het lijkt wel springtij in de haven, zo hoog in het water ligt het zevental vissersscheep jes, waarvan rechts nog één van hout. De visserij op de getijstromen van de Grevelingen was ge richt op garnalen en platvis. Rond Ouddorp hin gen vroeger de scharren en schollen aan de waslijn te drogen! Op de voorgrond aan de oostzijde liet men de schepen wel droogvallen. Dit zogenoem de banken gebeurde om de onderkant te kunnen teren. De kade aan de westkant heette de 'peeka- oje'. Vanaf de dwarsdijk erachter werden in de herfst de suikerbieten gelost en daarna met krui wagens in een binnenvaartschip gereden. Dat ge- 82

Sterna | 2010 | | pagina 4