De Huismerel Om een persoonlijkheid te worden is het aller eerst van belang om je te onderscheiden van soortgenoten, zodat je herkend wordt. Bij ons zat er het afgelopen j aar een mannetj esmerel met een paar lichte plekjes en onregelmatige veren boven op zijn kop, waardoor het leek of hij een klein kuif je had. De merel viel op door zijn tamheid. Bleef gewoon zitten wanneer mensen vlak langs liepen. Van de buren hoorden we dat deze merel bij hun als j ong uit het ei gekropen was. Zij hadden hem de naam Kuifje gegeven. Ook bij de buren aan de an dere kant was de weinige schuwheid van deze vogel niet onopgemerkt gebleven. In het voorjaar toen veilige broedplaatsen nog dun gezaaid waren, werd de dicht bij het huis staande bamboebos (Japans riet) als broedplaats uitverkoren. Zonder risico was dat niet. In voor gaande jaren waren broedsels op die plek her haaldelijk mislukt doordat de dunne stengels bij het gewicht van het nest behoorlijk doorbogen en bij harde wind de nesten omlaag kwamen. Kattenbrokjes De achterdeur staat nogal eens open en de merel kreeg in de gaten dat er daar binnen wat te halen viel, te weten kattenbrokj es. Poes Lola is na melijk nogal kieskeurig: na een poosje vindt ze de brokjes van een merk of smaak waar ze eerst zo gek op was niet meer lekker en trekt daar dan haar neus voor op. Aangezien ze voor een ander smaakje toch moet wachten totdat ze door de voorraad heen is, blijven de brokjes vaak een tijd lang onaangeroerd liggen. Eerst af en toe maar met steeds grotere regel maat kwam Kuif j e de bij keuken inspecteren om te zien of er nog brokj es waren. Zeker toen er j ongen gevoerd moesten worden en wormen vanwege het droge voorjaar schaars waren, bood de gang naar de bak met kattenbrokjes een aantrekkelijk alter natief. Wij vonden dat wel grappig zo'n tamme merel en Lola hield zich ook keurig in. Wellicht omdat ze nogal eens vermanend werd toegespro ken wanneer haar instincten de kop op staken, be perkte zij zich tot de vlinderjacht al viel daarbij niet zoveel te halen zoals u elders in dit blad kunt lezen. Soms lag ze te slapen op de stoel boven de kattenbak wanneer de merel kwam, maar ze kon ook rustig blijven kijken hoe deze de brokjes naar binnen werkte. Kuifje hield haar wel in de gaten maar liet zich door Lola's aanwezigheid niet weer houden. Mevrouw merel waagde zich nooit bin nen. Ze hadden trouwens meer te stellen met de ekster die zo nu en dan vanaf het schuurtj e naar de plek van het nest zat te gluren. De ekster werd dan buitengewoon fel aangevallen door met veel la waai tegen hem op te botsen. Zo kregen ze die wel weg. De boerenzwaluwtjes bij de buren wat ver derop hadden daar meer moeite mee, heel vaak waren hun alarmkreten en gekwetter te horen. Daardoor wist je dat de ekster er weer zat. Wanneer je onverwachts door de achterdeur binnenkwam wist Kuifje zich meestal te redden door vlak langs je heen naar buiten of omhoog te vliegen naar het op een kier staande dakraampje. Soms raakte de merel in de huiskamer verzeild. Daar poep en veertjes achterlatend. Toen er verbouwd werd en de achteringang met zeildoek werd afgeschermd werd het wat lastiger, maar Kuifje kon dikwijls nog een gaatje vinden om binnen te komen of wachtte gewoon tot ie mand het zeil opzij duwde om er langs te gaan. Op een avond fladderde er een jonge merel om hoog tegen het zijraam. Een van de jongen was uit het nest gevlogen en Lola zat er achteraan. Het jong bleek zijn staartveren al grotendeels aan Lola te zijn kwijtgeraakt. Een hartig woordje met de kat gesproken en mee naar binnen genomen. "Dat wordt niet veel met die jongen uit dat nest", was mijn gevoelen. Maar niets bleek minder waar. Enkele dagen later verscheen Kuifje met maar liefst vijf grote jongen op het gazon. En die wisten al snel waar de pappot stond Kees de Kraker Bijna iedereen heeft thuis wel van*die vogels die op de een of andere manier opvallen, door gedrag of nestplaats. Nogal eens gaat het daarbij om merels. Kuifje was zo'n merel. We waren er trots op, maar het kan verkeren. 84

Sterna | 2010 | | pagina 6