Over Whoopers en Bewicks In mijn eerdere bijdragen over zwanen kon de lezer in Sterna kennismaken met vogels die vrij gemakkelijk in het veld te herkennen zijn. Ze dra gen gele halsbanden met een code: 284A is een Kleine zwaan (Bewick) en 2R20 is een Wilde zwaan Whooper), die respectievelijk werden ge ringd in januari 1993 en december 1998. De laatste jaren begon ik me half oktober al af te vragen of deze zwanen weer naar Nederland en in het bij zonder naar Schouwen-Duiveland of nog precie zer naar Zonnemaire zouden komen. Dat deed ik ook in het najaar van 2010 toen de zwanen vroeger dan gewoonlijk arriveerden. De eerste Wilde zwaan die zich hier vertoont is meestal 2R20, een eigenaardige vogel waarvan nooit is vastgesteld dat hij een partner had. Kleine zwaan 284A was in de winter van 2009/2010 gepaard en het stel bracht één jong mee op hun wintertrektocht. Ongedul dig informeerde ik half oktober, eind oktober, half december en eind december bij zwanenringers of er al meldingen waren van 284A en 2R20. Niets. Geen enkele melding was er binnengekomen en half februari 2011 werd duidelijk dat ze niet zou den komen. Zolang er geen melding is van een vondst bestaat natuurlijk de kans dat ze alsnog volgende winter gewoon weer hier verschijnen, maar dat is waarschijnlijk ijdele hoop. Whooper 2R20 zou nu minstens 12 jaar oud zijn en Bewick 284A minstens 17 jaar. Ik speur sinds 1976 naar ganzen en zwanen met halsbanden. Van heel wat vogels las ik slechts één keer de code af om ze daarna nooit terug te zien. Andere vogels zag ik enkele jaren achtereen. Met een enkeling raakte ik bij wijze van spreken ver trouwd en dan was het af en toe teleurstellend om zo'n vogel op een gegeven moment niet meer terug te zien. De beide hierboven genoemde vo gels hebben voor mij iets legendarisch gekregen en ik weet dat ik niet de enige bendiezezalmissen. Al meer dan 35 jaar worden ganzen en zwanen geringd door middel van plastic halsbanden en/of pootringen. Vaak wordt de vraag gesteld of de die ren daar hinder van hebben. Het feit dat bij indivi duele vogels is vastgesteld dat ze behoorlijk oud worden of ouder dan de gemiddelde leeftijd geeft aan dat het erg meevalt. Dat ze die band in ieder geval in het begin wel als hinderlijk ervaren,is dui delijk te zien bij vogels met een vers aangelegde band waar ze langdurig aan poetsen en "knabbe len." Die band zit echter zo ruim om de hals dat van beknelling geen sprake is en sommige vogels accepteren de halsband dan ook vrijwel meteen. Afgelopen winter was ruim vóór de kerstdagen duidelijk dat veel zwanen uit het noorden van ons land vanwege de sneeuw daar verdwenen en zuid waarts trokken. Rond Zonnemaire, een vast zwa- nengebied, liepen daardoor de aantallen op en be- reikten waarden die we hier al zo'n tien jaar niet meer gewend waren. Daarvan was ook WimTijs- sen op de hoogte. Mede namens het NIOO en in samenwerking met SOVON Vogelonderzoek Nederland organiseert hij het ringen van zwa nen. Er werden plannen gesmeed om voor het eerst ook eens in Zeeland zwanen te gaan ringen. Een vrij stabiel aantal van 400 a 600 zwanen in de laatste week van december gaf daartoe aanlei ding, temeer daar de aantallen op de vaste ver blijfplaatsen in het noorden van ons land behoor lijk lager waren dan gewoonlijk. Met een plaatselijke jachtbeheerder en de eige naar van een bietenperceel, dat bewerkt was met een cultivator, werden afspraken gemaakt. De ei genaar van een schuur naast het potentiële vang- perceel stelde zelfs de schuur beschikbaar voor de "verwerking"van de zwanen. Een vangvergun- ning voor de provincie Zeeland werd verstrekt door het ministerie. Kortom: alle voorbereidin gen waren getroffen. Vanwege de zware sneeuw val rond de kerstdagen was het nu echter ook op Schouwen-Duiveland niet meer mogelijk om met netten te vangen en werd de datum uitgesteld. Het Johan Everaers Ook buiten de kring van vogelaars weten velen dat er allerlei soorten wilde zwanen zijn. Dat één van die wilde soorten de naam Wilde Zwaan draagt, zorgt voor verwarring. Niet iedereen is ver trouwd met de Engelse zwanennamen in de titel voor dit verhaal, maar het helpt om verwarring te vermijden. In Nederland kennen we drie soorten zwanen die alle drie in het wild voorkomen: de Wilde zwaan, de Kleine zwaan en de Knobbelzwaan. De laatste blijft hier buiten beschouwing evenals de Zwarte zwaan, een exoot. 10

Sterna | 2011 | | pagina 12