Kleine Zwanen op het perceel met bietenrestanten nabij Zonnemaire waar de vangactie plaatsvond. Foto: Tien Heestermans. belang van de vogels staat namelijk altijd voorop. Uiteindelijk kon op vrijdag 7 januari toch nog de vanginstallatie in het natte veld met bietenresten worden geplaatst. Gewacht werd tot de zwanen 's avonds uit zichzelf vertrokken naar de slaapplaats en rekening houdend met de verwachte windrich ting werd 's nachts over een breedte van 60 meter het net en de schietinstallatie geïnstalleerd. De ringers spreken van kanonnen en de persoon die het geheel bedient is de kanonnier. De record vangst van de ringploeg bedroeg 34 Kleine zwa nen, maar enkele weken eerder had de ploeg zich tevreden moeten stellen met een vangst van slechts drie Kleintjes. De volgende morgen werden 25 Bewicks en 4 Whoopers gevangen. De bijvangst, die bestond uit enkele Grauwe ganzen en een Rietgans, werd zo snel mogelijk bevrijd. Ik bespaar de lezer een uitgebreide gedetailleerde beschrijving van hoe alles in z'n werk ging, maar vermeld graag dat de ringers zeer zorgvuldig te werk gingen waarbij het uitgangspunt steeds was datdevogelsopde eerste plaats kwamen. Als voorbeeld moge gelden de af spraak dat niet na een bepaald tijdstip nog tot het afschieten van het net zou worden overgegaan omdat de zwanen altijd voldoende tijd moeten hebben om op een goede manier de vrijheid terug te krijgen en te kunnen hergroeperen op de geza menlijke slaapplaats. Nadat de vogels waren ge wogen, gesekst en afhankelijk daarvan hun hals band kregen, werden ze door twee personen on derzocht. Daarbij werden allerlei metingen verricht en bijvoorbeeld monsters genomen ten behoeve van het onderzoek in het kader van de vogelgriep. Het onderzoek wordt uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van het NIOO (Ne derlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek) en Bart Nolet is de projectleider. Nadat de zwanen langzaam tegen de windrich ting in het net waren genaderd, schoot de kanon nier rond 11.00 uur het net af. Een gunstig tijdstip om daarna nog ruim tijd te hebben voor de hier boven summier beschreven "verwerking" zoals het wegen, meten, enzovoorts. Het mooiste mo ment van de dag kwam een paar uur later, toen we de zwanen met hun aangelegde halsbanden en pootringen konden loslaten op het recreatie strandje bij de werkhaven van Bommenede. De volgende dag zag ik enkele "verse" halsban den terug op diverse percelen rond Zonnemaire en één van de zwanen werd toen al teruggemeld uit de omgeving van Steenbergen. Op het vang- perceel begon het de volgende dag met welgeteld één Bewick, maar een week later liepen er al weer meer dan honderd zwanen te fourageren. 11

Sterna | 2011 | | pagina 13