Nadat het aantal in Nederland overwinterende Kleine zwanen tot 1995 toenam, gaat hun aantal de laatste vijftien jaren weer hard achteruit. Het jongerenpercentage, dat ieder jaar eenvoudig kan worden vastgesteld omdat de juvenielen in hun eerste winter nog grij s zij n in plaats van wit, ligt be neden de jaarlijkse sterfte. Het is van groot belang dat de soort goed in de gaten wordt gehouden en dat maatregelen worden genomen die de vogels ten goede komen. Het halsbandonderzoek helpt mee om een beter inzicht te krijgen in de maatre gelen die nodig zijn voor hun bescherming. Met de Whoopers daarentegen gaat het goed. De populatie groeit (conclusie op grond van mijn eigen waarnemingen op Schouwen-Duiveland) en het is dan ook een fantastisch gezicht om zo'n groep Wilde Zwanen aan te treffen, waarin het geen uitzondering is om gezinnetjes te zien van pa en ma met vier of zelfs vijf juvenielen. Het eerste broedende paartje in Nederland werd enkele jaren geleden zelfs vastgesteld. In de afgelopen winter kwam het aantal rond Zonnemaire pleiste- rende Whoopers voor het eerst sinds minstens dertig jaar boven de honderd vogels. Mocht u in de komende winter een zwaan zien die een gele halsband draagt met daarin een GPS- module en op de band een code tussen 133E en 143E,dan heeft u een ontmoeting met een Kleine Zwaan die bij Zonnemaire is geringd. De vogel heeft minstens het derde of vierde kalenderjaar bereikt en het is een vrouwtje. Als die zwaan ten minste juist is gesekst, want dat is zelfs voor spe cialisten een heel lastig karweitje. Waargenomen ganzen en zwanen met halsban den kunt u melden op www.geese.org. Ik bedank Wim Tijssen en Bart Nolet voor hun kritische op merkingen en aanvullingen. Kleine Zwaan met halsband en GPS- module (wit). De mannetjes kregen een halsband zon der GPS. Foto: Tien Heestermans. Literatuur Everaers 1979. Over Rietganzen. Sterna 23 1) Everaers 1994. Weerzien met GLO en C04.Sterna39 (3) Everaers 1997. Wilde Zwanen. Sterna 42 2 Everaers 2008. Wilde Zwaan 2R20. Sterna 53 (3) 12

Sterna | 2011 | | pagina 14