Jaarverslag 2010 vinkenbaan Westenschouwen C. Oskam, T. van Ree en M. Schildwacht Het was een bewogen jaar. Op 29april, een paar dagen voor zijn 80ste verjaardag, werd de nestor van de stichting, Leen van Ree verrast met een koninklijke onderscheiding voor 60 jaar vogelon- derzoek. Het werd een prachtige dag met veel zon, mooie woorden, sterke verhalen, blije gezich ten, bloemen en gebak! In ons jubileumjaar 2009 hebben we het initia tief genomen om de 50 j aar oude geschiedenis van Vogelringstation Nebularia ineen boekje op te te kenen. We streven ernaar het boekje in de loop van 2011 uit te brengen. Op 21 september werden we op de vinkenbaan Westenschouwen geconfronteerd met een be zoek van Bureau Handhaving van de provincie Zeeland. Op basis van onduidelijkheden in een sterk verouderde huurovereenkomst met het Zeeuwse Waterschap en wel specifiek over het ge bruik van het terrein kregen we de opdracht onze vangsten te beperken tot alleen het open duin. Per direct moesten we tot nadere order ongeveer 125 meter net dichtschuiven. Een ringstation dat on derzoek doet bij trekvogels kun je midden in het seizoen niet erger frustreren. Pas na ruim een week kregen we een verlossend telefoontje van de Provincie dat er geen verdere aanleiding was voor een vangbeperking en konden de netten weer open geschoven worden. Vangperiode en bezetting In het voorjaar werd er met twee slagnetten en alle mistnetten een voorjaarsactie georganiseerd. Op 24 april werd de vinkenbaan opgebouwd en 15 mei weer afgebroken. Vanaf 8 juli is de vinken baan voor het najaarseizoen opgebouwd en wer den alle mistnetten en slagnetten geplaatst. Op 20 november werd de vinkenbaan afgesloten. De volgende ringvergunninghouders waren het afgelopen jaar actief op de baan (met ook in het voorjaar): Hennie van Buren, Gert van der Gaag, Adri Joosse, Erik Kleijheeg, Roel Meijer*, Cor Oskam*, Leen van Ree,Ton van Ree, Marcel Schildwacht* en Aad Vuyk. Als assistent ringer waren Harm Blom, Dolf van der Gaag en Bert Kleijn actief. Tevens hebben we regelmatig een beroep mogen doen op de diensten van Hennie Ravensteijn. Zoals gebruikelijk zijn er dit seizoen weer diverse bezoekers en donateurs op de vin kenbaan geweest. Resultaten Westenschouwen Evenals in 2009 vielen de vangsten tijdens de voorjaarstrek erg tegen. In de vroege ochtend vo gels met geluidsbanden aanlokken had vrijwel geen resultaat. Er werd één Witgat gevangen. De voorjaarvangst leverde in een periode van 22 dagen, maar 137 vogels op. Vanaf juli vingen we (voor de tijd van het jaar) redelijk goede aantallen. Het was erg warm en de vijver had een grote aantrekkingskracht op dor stige vogels. We eindigden eind juli met 538 vogels. Daarna sloeg het weer om. Er kwam meer wind en regen. Eind augustus waren er nog maar 1.001 vo gels gevangen. In september werd de vinkenbaan gedeeltelijk lam gelegd door de opsporingsbe ambten waardoor we in die maand maar 965 vo gels konden vangen. In oktober werden 2.157 vo gels gevangen. In november hebben we slechts 475 vogels gevangen. In 2010 werden er in totaal 4.576 vogels op Westenschouwen geringd en had den we 188 terugvangsten! Invasievogels In 2010 leken er verschillende invasies aan te komen. Eerst kwamen er berichten van Kruisbek ken die overal in den lande werden gezien. Helaas hebben wij er op Westenschouwen niet veel van meegekregen. We vingen er uiteindelijk maar 9. Toen kwamen er meldingen van Sijzen. Met tien duizenden zouden ze bij Falsterbö oversteken. Mogelijk dat de Sijzen door Duitsland zijn getrok ken. Wij hebben ze op Westenschouwen vrijwel niet gezien. Via ringersnet kwamen er 'verontrus te' berichten binnen over een stroom van Kool -en Pimpelmezen. Ook hiervan hebben wij in het zuidwesten van Nederland niets gemerkt. De 14

Sterna | 2011 | | pagina 16