Luie zeehonden in de Grevelingen Monitoring Iedere medewerker bij Staatsbosbeheer heeft een specifieke taakomschrijving. Dat je die niet altijd letterlijk neemt komt goed uit, want daardoor gebeurt er ook wel eens wat extra. Vaak hangt dit af van specialisatie of interesse van betreffende medewerker. Hoewel het voor mij geen specifieke taak is monitor ik al een aantal jaren de zeehonden in de Grevelingen. Het kost geen extra tijd want de vaartijd naar karwei of excursie verandert er toch niet door. Het levert wel wat op, namelijk inzicht in de populatieopbouw en soms zelfs gedragpatronen. Luie honden De zeehonden inde Grevelingen zij n lui van ka rakter. In tegenstelling tot populatie in de Voor delta hebben de zeehonden hier bijna niets met getij te maken. Hun voedsel zoals Bot, Wijting en Geep gedraagt zich in de Grevelingen minder stromingsafhankelijk dan aan de Noordzeekant. Altijd vis voor handen. Met opkomend tij is er via de sluis wel extra intrek van vis en sommige zee honden voelen dit feilloos aan. De luiheid zit hem ook in het feit dat ze niet afhankelijk zijn van droogvallende platen, ze kunnen dus gaan rusten wanneer ze maar willen. Als ze honger hebben zwemmen ze gewoon even naar de sluis,bek open en weer gaan rusten. Geen getijde Kreeften vissers gaven het al eerder aan. Ook de Grevelingenkreeften zijn luier dan de Ooster- scheldevariant. Genetisch nog geen verschil ech ter door de geringe stroming en overvloed aan voedsel in de Grevelingen, zijn de kreeften ver sierd met algen. Dit in tegenstelling tot hun soort genoten in de Oosterschelde die mooi schoon zijn geschuurd en actiever op voedseljacht moeten. De Gewone zeehond in de Grevelingen heeft geen alg. Maar door meer dan 6 uur te rusten droogt hun vacht langer op dan in de Voordelta. Vanaf ons kantoor in Bommenede kun je dan ook goed zien of ze er al een tijdje liggen. Ze lichten bijna zuiver wit op tegen de achtergrond van de zwarte stortstenen oevers. Cijfers De populatie voor de zomervakantie zat op zo'n 25 dieren. Rond de sluis vertoeven 5 Grijze zeehonden. De 2 grootste exemplaren worden ook wel eens rond de Veermansplaat en Slikken van Flakkee gesignaleerd. Op een klein plaatje voor de Kabbelaarsbank vertoeven gemiddeld zo'n 3 a 4 dieren. Vaak moederdieren met het jong van vorig jaar bij zich. Deze foerageren ook vaak voor de sluis of gaan soms richting westpunt van de Hompelvoet. Een 14 tal Gewone zeehonden verblijft op de vooroever van de Stampersplaat en een 10 tal exemplaren houdt zich op rond de Veer mansplaat. Er zijn in juli 4 pasgeboren jongen ge teld. Deze jongen groeien gestaag en veranderen al gauw van zwart naar het mooie grijze vlekken- patroon. Afgelopen weken leek het aantal toe te nemen. Mogelijk weten steeds meer dieren de spuisluis te vinden. Een voorzichtige schatting komt op 35 Gewone zeehonden. In een paar weken tijd zijn er ook een aantal dode zeehonden gevonden. Conclusies zijn hier echter nog niet aan'te verbinden. Het tellen en bij houden van de gegevens draagt echter wel bij tot inzicht. Met de vaste populatie doet nog niets op. Wel kwamen er in een paar weken tijd meerdere nieuwe dieren bij vanuit de Voordelta. Mogelijk waren de dode dieren al verzwakt en zochten zij het rustige Grevelingen water op. Laten we hopen dat de Grevelingen een kraamkamer wordt in plaats van dat dit gebied een terminaal karakter krijgt voor de zeehonden. We blijven ze tellen en in de gaten houden en ik zal u zeggen dat is geen straf en doodt de vaartijden. William van der Hulle (opzichter Staatsbosbeheer) 22 september 2010 20

Sterna | 2011 | | pagina 22