Van steenuil of varken en van een berkenzwam Leo Tromper In de vorige Sterna stond een prachtig verhaal over de Kerkuil, één van de vogelsoorten waar Rinus van 't Hof zich op Schouwen-Duiveland jaren voor heeft ingezet. Rinus heeft, zo blijkt uit het verhaal, hier niet alleen heel veel werk aan verricht, maar ook veel plezier aan beleefd. Het kwam wel eens voor dat zijn directe helpers geen tijd hadden en dat hij dan toch een bezoek aan een nestkastlocatie moest brengen. Dan belde hij mij soms met de vraag of ik hem wilde assisteren. Als ik verder geen afspraken had ging ik graag met Rinus mee. Zo ook een keer voor een controlebezoek aan een steenuilenkast bij een boerderij in de buurt van Bruinisse. Vooraf moet ik dan nog wel vertel len dat eigenlijk de buurman van de boerderij die wij gingen bezoeken met Rinus had geregeld dat de te bezoeken boerderij een mooie locatie had voor een steenuilenkast. En zo hadden ze samen geregeld, met toestemming van de boer, dat daar een kast werd opgehangen. Bij ons bezoek was dan ook de buurman aanwezig. Ook hij was na tuurlijk nieuwsgierig of de uilenkast al dan niet bezet was. Bij aankomst maakten we eerst een praatje met de Grote Lijsters twee heren en hoorden we dat ze met regelmaat een steenuil rond zagen vliegen. Maar ja, of er ook werkelijk in de kast gebroed werd, dat konden ze niet ver tellen. Dus moesten we in de kast zelf gaan kij ken. Zo gezegd zo gedaan. Maar helaas de kast werd niet door steenuilen gebruikt. Er werd toch nog even nagepraat, waarbij de buurman een paar keer zei dat de boer, zijn buurman dus, niet veel verstand van vogels had. Hierdoor raakte deze toch enigszins gepikeerd, waarop hij, toen het hem te veel werd,reageerde met:"Mèè ik zie nog wè dat 't géén vèrken is!". Op dat moment kreeg ik dus heel veel moeite om mijn gezicht strak te houden. Gelukkig duurde het gesprek daarna niet zo lang meer en verlieten we met de auto de oprit van de boerderij. Toen hoefde ik eindelijk mijn lachen niet meer in te houden. We hebben zo hard gelachen dat we pijn in onze buikspieren kregen. Later belde Rinus mij nog eens om bruine kiekendieven mee te gaan hel pen ringen op Bommenede. Ook daar heb ik goede herinneringen aan. Nu Rinus gestopt is met het actieve roofvogelbeschermingswerk, kan hij terugkijken op een mooie tijd. Met zijn doorzettingsvermogen en zorg heeft hij, ook voor de Kerkuilen op Schouwen-Duiveland, veel voor elkaar gekregen. Inventarisatie Op 13 maart dit jaar heb ik mijn eerste inventa risatieronde voor de broedvogels van het Zeepe weer gelopen. Het was een prachtig ronde. Wat mij gelijk opviel was de hoge waterstand in het ge bied. Op verschillende plaatsen stond er in duin valleien net zo veel water als het winterseizoen van 1998 dat buitengewoon nat was. Ik moest op verschillende plaatsen een stuk omlopen omdat ik niet het pad kon nemen dat ik normaal volg tij dens mijn inventarisatierondes. Deze waterpartij en geven meteen een heel andere sfeer aan het ge bied. Ze zijn prachtig om te zien. Wat ik dan zelf zo mooi vind, is dat op de plaatsen waar bomen in het water staan de weerspiegeling van de kale silhou etten daarin zo prachtig afsteekt. De vraag die dan gelijk bij je op komt is: 'Hoe maak ik hier nu een foto van?'. Het beeld datje ziet is bijna niet te fo tograferen. Gelukkig blijkt dan bij thuiskomst dat er toch nog wel iets tussen je opnames zit waar je tevreden over kunt zijn. Bij een omgevallen berk viel mij een berkenzwam op. De boom, waarop deze groeide, lag niet plat op de grond maar hing er vrijwel horizontaal, net boven. De zwam groei de aan de onderzijde in de tussenruimte van de stam, en de bodem. Het frappante was dat de zwam, die oorspronkelijk aan de zijkant van de stam zou moeten groeien, nu 90° gedraaid aan de onderzijde terecht was gekomen. Toch groeide hijna het omvallen van de boom, netjes in het ho rizontale vlak uit. Verwonderlij k toch, die natuur Als je dan, met alle drukte op het werk even aan deze momenten terugdenkt, dan besef je waarom je voor deze hobby hebt gekozen. 22

Sterna | 2011 | | pagina 24