op dat niveau bleef 'hangen'. Die oefening had plaats boven het reservaatgedeelte. De ganzen raakten in paniek, waarbij een groot contingent het OLS verliet, richting omliggende akkerbouw gebieden, een gang van zaken die haaks staat op hetgeen een opvanggebied beoogt. Rond 14.00 uur was er opnieuw een helikopter (of dezelfde?), met dito effecten. Het kan niet anders dat de bemanning van de bewuste Apache de paniek ook waarnam en deze moet beamen. Dat deden in ieder geval wél de ver ontwaardigde getuigen van het gebeuren, die dan ook in actie kwamen. Eentje belde het bureau ge luidshinder, gevestigd op de basis Woensdrecht. Omdat de toonzetting van degene die het relaas aanhoorde arrogant, neerbuigend en bagatellise rend was, was het goed dat de opbeller een dosis optimisme meedroeg. Hij kreeg te horen 'ach mijnheer, hoeveel van die vogeltjes hebben wij niet in Nederland'. Waarmee overigens niet ge zegd dat alle gesprekspartners die HWL in de loop van de tijd over het onderwerp laagvliegen aanhoorde, zich zo opstelden. Een andere defen siewoordvoerder schrok toen hij vernam dat de helikopters capriolen uithaalden tussen duizen den opgeschrikte vogels, waardoor zowel het toe stel als de bemanning veel riskeerden. Daarop wees ook het HWL in haar brief van 15 februari jl. over het gebeuren, gericht aan de Luchtmacht. In die brief stelde HWL ook de vraag waarom de he likopters juist het OLS opzoeken, terwijl de hele Hoeksche Waard laagvlieggebied is en de streek meer wij de en lege polders bezit. In de dagen na 25 januari schakelde HWL ook een politiek kanaal in en voorts kregen Staatsbosbeheer en Vogelbe scherming het verzoek in actie te komen. Omdat de belangen van hun Dwergganzen op het spel stonden, ging er ook een verzoek naar Zweden om op gouvernementeel niveau in Den Haag aan de bel te trekken. Dat gebeurde al eerder in verband met de pleisterplaats bij Petten, en met succes. Het OLS is niet het enige watervogelpleister plaats waar de laagvliegerij van Defensie veel ophef veroorzaakt. Hetzelfde gebeurt in de Wie- ringermeer, waar's winters grote concentraties Kleine Zwanen en Rietganzen te vinden zijn. Des gevraagd vertelden collega-vogelaars uit die streek dat het daar in beginsel wel lukte om met Defensie tot afspraken te komen.'Maar',drongen ze aan 'leg altijd alle gemaakte afspraken vast, zodat, als het weer misgaat, het mogelijk is om di rect met het dossier op de proppen te komen Ganzenopvang- en stiltegebied Het wapengekletter van Defensie in het OLS kwam in een periode met toenemend onbehagen. Eind 2010 groeide het besef dat Den Haag het tot dusver gevoerde natuurbeleid wilde afbreken. Daarbij kwam de bekendmaking van de Provin cie Zuid-Holland het afschot van zomerganzen te zullen handhaven, zogezegd om de populatie op een 'aanvaardbaar' niveau te brengen, om te wer ken naar een 'streefpopulatie'. Die mededeling leidde tot wenkbrauwgefrons bij een aantal vo gelwerkgroepen. Enkele clubs zochten contact met elkaar om meningen te peilen en eentje, de vogelwerkgroep Dordrecht, stelde voor als pro test te stoppen met het doorgeven van de resulta ten van de maandelijkse wintertellingen. In die mail sprak Dordrecht de wens uit dat zoveel mo gelijk vogelwerkgroepen en ook SOVON zouden inhaken op die actie. De Dordtse woordvoerder betrok SOVON bij de oproep omdat deze organi satie de wintertellingen in Zuid-Holland coördi neert. Aan het feit dat de provincie de wintertel- gegevens niet gebruikt voor het Faunabeheerplan Zomerganzen, ging de vogelwerkgroep voorbij. Beter ware geweest zich in den brede te oriënte ren en alle consequenties op zich te laten inwer ken, zoals andere clubs wel deden. Bij enkele leden van de telgroep OLS gaven de laagvliegmanoeuvres van helikopters de door slag te stoppen met de wintertellingen. Daarvoor was en is enigszins begrip op te brengen. Vogeltel lers zijn bezig in de veronderstelling dat ze aan het werk zijn voor het welzijn van hun vogels, niet waar? In het OLS was dat zeker het geval, want dankzij de telresultaten kon de polder alle natuur- waardentitels in de wacht slepen waarmee het ge bied in de loop van de tijd werd gedecoreerd. In dien dan al die kwalificaties onvoldoende blijken om capriolen makende militaire helikopters bui ten de deur te houden, zinkt de moed wel in de schoenen, zeker indien een defensiewoordvoer der zich geringschattend en neerbuigend uitlaat. De wintervogeltellingen in het OLS zullen overi gens wel doorgaan, zij het dat in de telploeg wel mutaties plaatsvonden. Het agendapunt 'ganzen' domineerde dus we derom de agenda van het Zuid-Hollands Voge- 27

Sterna | 2011 | | pagina 29