■aan laarso verleg dat op 1 maart 2011 in Ackersdij k bij - eenkwam. Dat met het al dan niet doorgaan met inzenden van de resultaten van wintertellingen - of het überhaupt stoppen met tellen - heel wat op het spel stond, bleek uit de grote delegaties die Vo gelbescherming en SOVON hadden afgevaar digd. De opkomst van vertegenwoordigers van vogel werkgroepen en wetlandwachten was nave nant. Een vertegenwoordiger van de Dordtse club ontbrak. Wél was de provincie Zuid-Holland er. Rob ter Horst van de provincie zette op helde re wijze de samenwerking tussen Zuid-Holland en SOVON uiteen. Daarna gaf hij inzicht hoe de besluitvorming ten aanzien van het afschot van 'zomerganzen' tot stand komt, een besluit dat zui ver op politieke gronden plaatsvindt. De telgege vens op basis waarvan die beslissing valt, is het re sultaat van een ganzentelling die omstreeks lOjuli wordt uitgevoerd. Een paar jaar geleden was er een poging voor deze klus tot een telteam te komen, samengesteld uit de geledingen van de SOVON-wintervogeltellers en wildbeheereen- heden, de WBE-ers. Dat idee kreeg geen applaus. Nu tellen de WBE-ers samen met functionarissen van terreinbeheerders, waarbij zich overigens ook SOVON-tellers aansluiten. Half-juli 2010 werden er in de Hoeksche Waard 22.700 ganzen geteld. Over het contingent ganzen dat in Zuid- Holland 's zomers het loodje legt, circuleren forse aantallen. Op de bewuste avond viel een cijfer van 28.000 stuks te beluisteren. Er gingen die avond verschillende meningen en standpunten over tafel. Maar wél waren de aan wezigen het erover eens dat met het stoppen met tellen of het niet langer inzenden van de telgege vens, men zichzelf buiten spel zet bij een kwestie waarover het laatste woord nog niet gezegd is. Want de geachte staatssecretaris heeft signalen afgegeven het dossier 'winterganzen' ook weer te gaan openen. Heel schattig die jonge gansjes, maar het provinciaal beleid is er op gericht om het aantal daarvan binnen zekere perken te houden. De wijze waarop en de verstoring die dit te weeg brengt in natuurgebieden leidt tot heftige reacties onder vo gelbeschermers. Foto: Kees de Kraker. Literatuur Hoekstein, M. (2004). Broedvogels van het Oudeland van Strijen. Inventarisatierapport Het Zeeuws Alterna tief. Goes. Ouweneel, G.L. (2004). Verstoring door vliegtuigen: vechten tegen de bierkaai? Het Vogeljaar 52:114-117. SOVON Vogelonderzoek Nederland (2010): Vogelba lans. Thema biodiversiteit. Nijmegen. Voets,T. (2010). Bescherming: twee stappen voorwaarts, eenstap terug. Vogelnieuws nr. 6:20-21. 28

Sterna | 2011 | | pagina 30