Landschappen van Goeree Zandwallenlandschap rond Ouddorp Zomerlandschap (1982), uitgave L. Grin wis, Ouddorp. Collectie F. Beekman Frans Beekman Krijn Tanis Op een oud landkaartje van het eiland West-Voorne of Goeree uit 1733 is goed te zien dat de land inwaarts gelegen duinen ooit één geheel vormden. Ergens in de Middeleeuwen moet tussen de Westduinen en de Middel- en Oostduinen het lage binnenduingebied zijn omgevormd tot land bouwgrond. Rond Ouddorp was dat het 'Oude Land van Diependorst' met aan de noordkant 't Oude Nieuwe Land'. Dit cultuurlandschap wordt hierna beschreven aan de hand van oude foto's. De foto 'Zomerlandschap' is genomen langs de Stelleweg ter hoogte van Klarebeek in oostelijke richting. Aan de horizon zijn van links naar rechts - met enige moeite - te zien: korenmolen De Hoop, toren Goedereede, cichoreifabriek de Coöperatieve Worteldrogerij, huizen en schuren langs de Kelderweg, molen De Zwaan aan de Dorpsweg van Ouddorp en rechts meestoof en na 1911 cichoreidrogerij Onverwacht (nu wooncom plex). Rechts van de beboste Stelleweg ligt het typi sche landschap van 'haemeten'.'schurveliengen', 'mieneges' en 'hoagten'. Deze dialectwoorden vragen om uitleg en het is goed te begrijpen dat onderzoekers in het verleden deze termen niet ge heel begrepen en foutief gingen gebruiken in hun rapporten en boeken. Ouddorpse naamgeving Bij de middeleeuwse ontginning zijn de laagste delen van de binnenduinen afgevlakt en begrep- peld. Een dergelijke haaimeet of 'haemete' werd omringd door een lage perceelscheiding en vee kering, de schurveling of'schurvelienk'. Langs de 1

Sterna | 2011 | | pagina 3