Luchtfoto boerenbedrijf E.Verhage (1957). Collectie K. Tanis uitmijnen of 'uutmienen'. Dit 'mienen' ging door tot omstreeks 1950. Een andere verbetering van de landbouwgrond rondom Ouddorp was het omhoog halen van klei grond en het omlaag werken van het oppervlakte- zand. Dit heette 'omzetten' en dat ging wel tot drie meter diep en alles met handkracht en kruiwa gens! Dit gebeurde tussen 1910 en 1930. Boerenbedrijf Oude Nieuwlandseweg De prachtige luchtfoto laat het kenmerkende Ouddorpse cultuurlandschap heel mooi zien. Het was de boerderij van Eeuwit Verhage, grootvader van de tweede auteur. Het boerderijtje met luiken voor de ramen van het woongedeelte staat aan de zandweg Oude Nieuwlandseweg. Het is gebouwd van kalkzandsteen en daarna gestukadoord. In het stalgedeelte rechts van de deur stonden vier koeien en twee geiten. Op de achtergrond zien we de begreppelde haaimeet met de schurvelingen als afscheiding die vooral links goed te zien zijn. Achter de boerderij ligt een forse zandwal of 'hoagte' en verder naar rechts ligt er nog een. Het perceel bij de boerderij 't Hof, werd intensief benut voor zaad teelten en als moestuin. Naast de boerderij ligt de boom gaard met pruimen, appels, peren en perziken, omgeven door een windsingel van iepen. Achter de boerderij ontwaren we nog een varkenshok, kippenhok, mestvaalt, droogplaatsen voor uien en sjalotten, en allerlei hopen riet, stro en grond. Links van de boerderij is het zomerhuis, 't oflat'. Aan de weg ligt een voortuintje, 'd'n hil', met een esdoorn en een hulsthaag als afscheiding. Zo'n boerenspulletje zien we tegenwoordig vrijwel nergens meer. Westerweg Op de laatste foto kijken we van de 'hoagte' naar beneden. Op de 'mienege' worden bloemen voor het zaad geteeld. Op de hoge en brede zand wal werden toen geiten geweid. Deze geiten 3

Sterna | 2011 | | pagina 5