Foto:Johann Ulrich Knief Gerard L. OuweneeI Vanaf eind maart gaan in de Grote Sterncontactgroep de mailtjes weer rond. Het eerste nieuws komt van de Oye-Plage in Noord-Frankrijk, van de Hooge Platen in de Westerschelde en van de Scheelhoek, waar Krijn Tanis en zoon George op 22 maart rond de 100 Grote Sterns zien, rustend op de oeververdediging. In het Waddengebied is de primeur voor Griend, vanwaar medewerkers van het NIOZ op 19 maart de eerste Grote Stern melden. Op de Vogelpolle van Ameland telt Jeffrey Huizenga op 24 maart al 110 vogels. Maar tot lang nadien arriveren de Grote Sterns mond jesmaat, zodat Kees de Kraker op 12 mei mailt 'inmiddels is wel duidelijk dat het een flink afwij kend broedseizoen aan het worden is'. Twee maanden later zal blijken dat het best meegevallen is. Dan hebben zich ook Grote Stern-watchers uit Duitsland, Denemarken en Polen bij de contact groep gevoegd.. Blauwborsten, Rietzangers en Fitissen. Vanaf de Grevelingendijk kijkt Kees eind april over de ten oosten van Ouddorp Haven gelegen plaat Mar- kenje. Hij telt ruim 600 paren Kokmeeuwen, 70 paren Zwartkopmeeuwen, tientallen Visdieven, wat Noordse Sterns, Dwergsterns en Strandple- vieren. Maar ook Grote Sterns, waarvan hij voor ziet dat het best tot een vestiging kan komen. Dat blijkt juist. Veertien dagen later mailt Krijn rond dat het best om 500 paren kan gaan. Met twee Grote Sternkolonies op een steenworp afstand van zijn Ouddorp, is Krijn in zijn sas. En met na 6 jaar Grote Sterns terug in de Grevelingen, is Kees dat ook. De gang van zaken elders in de Delta geeft min der reden tot applaus. Van de Hooge Platen meldt Pim Wolf op 13 april dat het er nog een grote leeg- Uit het forse dossier mails van de eerste weken blijkt hoe moeizaam zomer 2010 voor Grote Sterns op gang komt. Kees de Kraker constateert op 10 april dat om van ze te genieten, hij wat Schouwen betreft, niet op de goede plek zit. Hij doelt daarbij op de Flaauwersinlaag waar, als een jaar eerder, de waarnemers tussen hoop en vrees leven of de vogels er zich willen vestigen. Op Goe- ree is Oudorpenaar Krijn Tanis tevreden. Op de Scheelhoek zij n 8 april zo 'n 250 exemplaren. Krij n en George nemen die avond waar hoe Grauwe Ganzen een verwilderde kater langzaam voor zich uitdrijven. Ze spreken de wens uit dat, in te genstelling tot de ganzen, de mannen in het groen meer power in huis zullen hebben om de rover een kopje kleiner te maken. Ter plekke die avond 11 Bruine Kieken, een Smelleken en zingende 5

Sterna | 2011 | | pagina 7