roept Kees half-mei op om per gebied de stand van zaken door te geven. Fred vraagt geduld, want op de Hooge Platen zit de groei er nog volop in. Op 2 juni meldt hij 3150 paren, en ook 800 paren Zwartkopmeeuwen. In de nacht van 30 op 31 mei is er op de Westerschelde een onverwach te tijverhoging van een halve meter, die welis waar de Grote Sterns en Zwartkopmeeuwen on gemoeid laat, maar waardoor wel o.a. 36 paren Dwergsterns hun legsels verspelen. Op 26 juni komt Fred op een eindstand van 3700 paren Grote Sterns, tegen 5400 in 2009. Als in 2009 bren gen zowel Visdieven als Dwergsterns weer geen jongen groot. Van Oye-Plage bij Duinkerken zijn 500 paren te melden. Gewelddadige vissers ver nielen daar de hele kolonie Zwartkopmeeuwen. Pim Wolf reageert op de oproep met de medede ling dat het op de Scheelhoekeilanden er minder pessimistisch uitziet dan aanvankelijk gevreesd. Later komt er een resultaat van circa 1300 paren uit de bus. Op de verder het Haringvliet in gele gen Slijkplaat treft Pim circa 20 nesten aan. Deze liggen tussen de Zwartkopmeeuwen (500+ nes ten) en Kokmeeuwen. Pim spreekt de verwach ting uit dat die kleine vestiging het niet zal red den. Daarmee is voor wat de Delta betreft de kous niet af. Op 5 juni nemen George Tanis en Maarten Sluijter toch weer een kijkje bij de Flaauwersinlaag. En zowaar, een plukje baltsen de en parende Grote Sterns. Toch nog een vesti ging, die later een schatting krijgt van 200 tot 300 paren. Besloten wordt de kolonie met rust te laten. Verreweg de meeste mails gaan over de vierde kolonie in de Delta, die op Markenje. De schatting blijft tussen de 450 en 500 paren. Op 3 juli telt Kees 150-200 jongen verspreid over de hele plaat. Als overal boeken ook op Markenje zowel Dwergsterns als Visdieven een beroerd broedresultaat. Maar er lopen wel tenminste 4 paren Strandplevieren met jongen! Dan het Waddengebied. Van Griend meldt Date op 26 mei bij zijn eerste telronde op 6014 nes ten uit te komen. Vier weken later valt de telling van de naleg tegen, zodat hij op 5 juli meldt het voorlopig resultaat van Griend op 6200 nesten te houden,met een broedsucces van 0,75 .Dat aan tal is een aardige deuk in de reeks van voorgaande jaren. Dat komt overigens wel meer voor. Date oppert dat de z.g. naleggroepen naar Texel respec tievelijk Ameland zij n gegaan. Jeffrey laat op 5 juli weten voor Ameland niet meer dan 3000 paren aan te houden,duidelijk minder dan in de periode 2007 tot en met 2009. Maar samenvattend laat de Waddenzee voor de Grote Stern een aardig sta biel beeld zien ten opzichte van vorige jaren. Bij de zomerstorm van 19 juni houden de Grote Sterns van Ameland het droog. Andere soorten niet. Van de lepelaarnesten op het Oerd en die van de Kleine Mantelmeeuwen en Zilvermeeuwen gaat een groot deel kopje onder. Triest verloopt Op Markenje hadden de Grote Sterns een goed broedsucces. Hier een bijna vliegvlug jong. Foto:Kees de Kraker. 7

Sterna | 2011 | | pagina 9